Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Droga konieczna gdy działka ma dostęp do drogi

Pytanie: Jestem właścicielem ponad 1 ha. ziemi w tym przyległa do tej ziemi działka o powierzchni 500 m. która ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej (obecnie budowlana). Mój sąsiad wystąpił do sądu o ustanowienie drogi koniecznej na obrzeżach tej działki o szerokości 6 metrów i 27 metrów długości. Ta droga konieczna znacznie skróci mu dojazd do drogi publicznej. Sąsiad który wystąpił o drogę konieczną miał i ma bezpośredni dostęp do drogi powszechnego korzystania należącej do Gminy o szerokości 3 metry, lecz uważa że jest to droga zbyt wąska i wyboista. W piśmie wydanym przez Wójta Gminy jest napisane, że nieruchomość sąsiada który wystąpił o drogę konieczną ma bezpośredni dostęp do drogi powszechnego korzystania władający Gmina X. Jeżeli sąsiad miał i ma już dojazd od swojej nieruchomości do drogi publicznej czy należy mu się droga konieczna i czy do jednej nieruchomości musi być droga 6 metrowa czy wystarczy 3 metry?

Fragment odpowiedzi specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:
Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego, ustanowienia drogi koniecznej można domagać się, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości (...)

Odpowiedź zablokowana

Dostęp do e-prawnik.pl na 24h! za: 10,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Podobne Artykuły

 

Komentarze: Droga konieczna gdy działka ma dostęp do drogi

 • Szulczynska 2012-06-26 20:17:40

  Re: Droga konieczna gdy działka ma dostęp do drogi

  Dodaję: wlasnie sąsiad po odzyskaniu gruntu od miasta postanowil sie odgrodzic od pozostalych posesji, a przez jedna z nich, a przez sąsiednią ma drogę dostepu dla mediow, w tym tam tez stoi ich smietnik. Ale wybral sobie alejke pod oknami mieszkajacych w starej kamienicy po dziadkach rodzin w małymi dziećmi. Nie wystarczylo ze odzyskal wiec tracimy ogródek. Alejka dojscia do domu staje sie drogą dojazdową do JEGO posesji ca 4m szer. Gdy postawi u siebie garaże - moze nawet wiele, bo teren ma duzy - będą nam jeździly samochody nie tylko po smiecie, strazackie i karetki, o czym sie teraz nic nie mowi. Jestesmy bezsilni, bo teren kupil dziadek w 1938 roku a Bierut zabrał, co bardzo naszej stolicy pasuje, bo moze ignorwac ludzi żyjacych , dbajacych mimio wszystko o przedwojenny dom. I prosze mi nie radzic ze mozna grunt odzyskac bo nie chca przyjac wniosku od dwu z trzech wlascicieli a jeden nie zyje i spadkobiercy na razie sie nie ujawnili. Kto ma wiec teraz nam zagwarantowac na tej sluzebnosci bezpieczenstwo, dojscie do domu? My mamy odsniezac alejke by inni po niej jeździli? NIKT - w tym gmina nie raczyla nas powiadomic o procederze w tkorym wlasnie wziela skutecznie udzial. Sasiad rozpoczął wycinke wieloletnich drzew i krzaków bzu - po prostu rozcięli siatkę i weszli do ogródka, trwa juz niszczenie "naszego" od wojny płotu i stawianie nowego a w nim montowanie bramy wjazdowej od jego strony na "nasze" podwórko. Zobaczylismy to z okien w piatek rano i ciagle jestesmy w szoku. Nie chce okazać żadnych dokumentow, bo do gruntu nie mamy prawa wlasnosci WIEC NIE INSTNIEJEMY W SPRAWIE !!! Komuna gdy przyszla z nakazem kwaterunkowym do dziadkow zbierajac im pokoje - przynajmniej okazywala brutalnie ale jakiś papier. Pierwszy raz odwolalam sie do takiego porównania, ale samo sie ono cisnie do glowy. Widziala obywatela by go dobic, ale widziała. Nas - trzy rodziny - nikt nie zauważył. Nie posiadamy praw do gruntu to oznacza, ze nie mamy juz zadnych innych? JSK


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane