Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Granice przestrzenne prawa własności

Pytanie: 1 z 2 Następne Budynek sąsiada postawiony jest w granicy działki. Sąsiad postanowił ocieplić ściany budynku. Ściany budynku, która leży w granicy działki nie można ocieplić bez wejścia na teren mojej działki i bez postawienia rusztowań. Wysokość budynku sąsiada nie przekracza 12m. Jakie formalności zgodne z przepisami Prawa Budowlanego powinien spełnić sąsiad? Czy możliwe jest wykonanie dociepleń ścian budynku który leży w granicy działki bez mojej zgody? Docieplenie ściany leżącej w granicy mojej działki pomnieszy moją działkę o grubość izolacji, czy w związku z tym należy mi się odszkodowanie i czy powinny być na koszt sąsiada dokonane nowe pomiary geodezyjne dla celów np. naliczanego podatku gruntowego? Czy możliwa jest zgoda Nadzoru Budowlanego na docieplenie ściany bez mojej zgody i bez oficjalnego powiadomienia mnie? Co grozi sąsiadowi gdy te roboty już wykonał nie pytając o moją zgodę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego własność gruntu rozciąga na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią w granicach określonych przez społeczno - gospodarcze przeznaczenie gruntu (art. 143 Kodeksu cywilnego). Właściciel gruntu może w pełni korzystać z przysługującego mu prawa własności tylko w granicach jego nieruchomości. Prawo dopuscza możliwość zaistnienia sytuacji kiedy nastąpi ingerencja na grunt sąsiedni i sytuacja taka będzie dopuszczalna. Chodzi o tzw. immisje czyli oddziaływanie na grunt sąsiedni w sposób nie przekraczajacy przeciętnej miary wynikającej ze społeczno -gospodorczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jako przykłady immisji podaje się hałas do odpowiedniego poziomu, wydobywanie się dymu z komina itp. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jednak, że mamy tutaj do czynienia z ingerencją sąsiada, która przekracza korzystanie z nieruchomości w sposób przekraczający ową przeciętną miarę, innymi słowy mówiąc nie będzie to immisja, ale naruszenie prawa własności skoro Pana sąsiad wtargnął na pański grunt i postawił rusztowania. Zdarzenie to miało miejce bez uzyskania Pańskiej zgody. W takiej sytuacji przysługuje Panu tzw. roszczenie negatoryjne o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie dalszych naruszeń Pana gruntu (art. 222 par. 2 Kodeksu cywilnego). Dodatkowo sytuację taką normuje szczególnie art. 151 ustawy Kodeks cywilny, stanowiąc, że jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego (czyli usunięcia ociepleń, które powodują, że została przekroczona granica sąsiedniego gruntu), chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Jeżeli nie jest możliwe przywrócenie stanu poprzedniego sprzed naruszenia granicy nieruchomości, właściciel naruszonego gruntu może żądać stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej lub wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze. Należy pamietać, że w każdym przypadku właściciel, którego grunt został naruszony przez sąsiada przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia może domagać się przywrócenia stanu poprzedniego, jeśli sąsiad miał świadomość, że naruszył grunt sąsiada. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego docieplenie ścian budynku o wysokości do 12 m nie wymaga pozwolenia na budowę (art.29 ust.2 pkt 4 ustawy prawo budowlane), a z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ściany budynku pańskiego sąsiada nie przekraczają wysokości określonej przez ustawodawcę. Sąsiad nie musi zatem legitymować się pozwoleniem na wykonanie tego typu robót budowlanych. Tego typu roboty wymagają jedynie zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zgłoszenie właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej budowy lub robót jest formą wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wymagającej ustalenia przez wymieniony organ, czy zamierzona budowa lub roboty budowlane odpowiadają wymaganiom prawa i mogą być realizowane, czy też organ powinien nie dopuścić do realizacji danej budowy (robót budowlanych). W konsekwencji organ administracji architektoniczno-budowlanej może wyrazić zgodę na dokonanie przebudowy (zgoda jest wyrażana w sposób milczący, tzn. jeśli organ nie wypowie się co do zgłoszenia w terminie 30 dni, mozna rozpocząć prace budowlane).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Granice przestrzenne prawa własności

  • piotr 2012-07-21 16:52:50

    Re: Granice przestrzenne prawa własności

    witam docieplałem budynek szeregówkę dzwoniłem do sąsiada pozwolił mi wpuścić styropian 5 cm w jego działkę i 5 w moja jest to szeregówka okazało się że pracownicy wpuścili styropian 8 cm che aby zdejmować styropian co robić

  • mario 2011-10-27 11:05:00

    Re: Granice przestrzenne prawa własności

    mam pytanie mój budynek stoi praktycznie w granicy sąsiada lecz jest zostawiona przy ścianie luka na na ocieplenie budynku. W chwili obecnej chce ocieplić mój dom od striony sąsiada lecz aby to uczynic musze na jego działce ustawic rusztowanie. Sasiad stanowczo nie wyraża zgody co mam zrobić


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 1
  • 8
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane