Interes prawny a odpis z księgi wieczystej

Pytanie:

"Pan X chce uzyskać odpis z księgi wieczystej na temat określonej nieruchomości. Ta nieruchomość nie jest jego własnością, nie dysponuje do niej żadnym tytułem prawnym. W wydziale ksiąg wieczystych żądaną księgę mu udostępniono informując jednocześnie, iż nie uzyska odpisu, ponieważ nie jest stroną. Czy każdy - bez względu na tytuł prawny do nieruchomości - ma prawo żądać odpisu z księgi wieczystej dla interesującej go nieruchomości? "

Odpowiedź prawnika: Interes prawny a odpis z księgi wieczystej

Wprawdzie jak wskazuje przepis art. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste są jawne, jednakże nie każda osoba może żądać wydania jej odpisu z księgi. Zgodnie z przepisem art. 36[2] ust. 1 w/w ustawy odpisy ksiąg wieczystych według ostatniego stanu wpisów wydaje się na żądanie osób zainteresowanych lub na żądanie sądu, prokuratora, notariusza, organu administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego. Kto jest osobą zainteresowaną wyjaśnia doktryna prawa. „Osobą zainteresowaną" w żądaniu wydania odpisu jest każdy, na czyją rzecz wpisane są prawa, ostrzeżenia, prawa osobiste i roszczenia, wzmianki o wniosku, i każdy, kto może domagać się uzgodnienia stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. (...). Zainteresowanym w żądaniu wydania odpisu może być także ten, kto nie ma interesu prawnego w przeglądaniu akt księgi wieczystej. Oznacza to, że pojęcie posiadania takiego interesu jest węższe niż pojęcie zainteresowania w otrzymaniu odpisu. Dlatego wystarcza samo uprawdopodobnienie przyczyny zainteresowania - tak Rudnicki Stanisław, Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczystoksięgowych. Komentarz. Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis.

Podsumowując, zgodnie ze stanem prawnym tylko osoby posiadające interes prawny mogą żądać odpisów z ksiąg wieczystych. Dotyczy to "starych" (tradycyjnych) ksiąg wieczystych.

Jednakże, jeśli księga wieczysta jest prowadzona w systemie informatycznym, może Pan złożyć na formularzu (dostępnym w siedzibie sądu) wniosek o wydanie komputerowego wydruku z księgi - w stosunku do tych odpisów nie stosuje się przepisów o konieczności wykazywania się interesem prawnym - taki odpis może więc uzyskać każda osoba. W odpisie zwykłym znajdą się podstawowe informacje o aktualnym stanie prawnym nieruchomości.

Na marginesie można jednak wspomnieć, iż w niektórych sądach przyjęto praktykę wydawania odpisów z ksiąg tradycyjnych także osobom nie mogącym wykazać, że są zainteresowane. Takie działanie podyktowane jest unikaniem różnicowania praktyki wydawania odpisów z ksiąg tradycyjnych i prowadzonych w systemie informatycznym. 


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika