Sprzedaż nieruchomości ze wzmianką w KW

Pytanie:

"W księdze wieczystej od 2 lat byłam wpisana jako właściciel mieszkania. Do momentu rozwodu były mąż tego nie kwestionował. Po rozwodzie kiedy postanowiłam sprzedać mieszkanie, było to juz po zawarciu umowy wstępnej sprzedaży, wystąpił on o wpis zabezpieczenia. W chwili pobierania wyciągu z KW nie było słownej treści roszczenia, tylko uwaga: "w dziale III wpisana jest wzmianka o wniosku z dnia xxx nr yyy". Notariusz, który sporządzał akt notarialny wpisał, że istnieje wzmianka do działu III powyższej KW, dotycząca wniosku złożonego przez jej byłego męża, którego treść nie jest bliżej znana. Treść została wpisana dopiero miesiąc po sprzedaży mieszkania. Czy taki wpis do KW jaki miał miejsce na początku, zabraniał sprzedaży mieszkania? Czy jest tutaj naruszenie prawa?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości ze wzmianką w KW

Sama wzmianka w księdze wieczystej o złożonym wniosku nie zabrania zawarcia umowy sprzedaży przez osobę wpisaną w księdze wieczystej jako właściciel z osobą trzecią. Zawarta umowa sprzedaży mimo istnienia w księdze wieczystej wzmianki o złożonym wniosku jest ważna i skuteczna. Jednakże istnienie w chwili zawarcia umowy sprzedaży wzmianki o złożonym wniosku wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Nabywca nie będzie mógł się na nią powoływać w razie gdyby kierowano do niego roszczenia. Proszę wziąć pod uwagę, że jeżeli nieruchomość stanowiła współwłasność majątkową małżeńską, a Pani mąż nie wyraził i nie wyraża zgody na jej sprzedaż, to umowa jest nieważna (polecamy zapoznanie się za artykułem Zarząd majątkiem przez małżonków - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.). W takiej sytuacji do nabywcy można kierować roszczenia o wydanie nieruchomości, a on nie będzie mógł się w opisanej sytuacji powołać na fakt, iż w księdze wpisana była tylko Pani.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika