Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Księgi wieczyste

Pytanie: Właścicielem nieruchomości był mój Tata (tylko on figuruje w księdze wieczystej). Po jego śmierci sąd w postępowaniu spadkowym przyznał Mamie, Siostrze i mnie po 1/3 własności nieruchomości. Chcę uaktualnić wpis w księdze wieczystej. Czy taki wpis powinien być dokonany z urzędu, czy należy wystąpić o dokonanie wpisu? Jaki jest koszt dokonania wpisu i czy jest to jedna opłata za wszystkie osoby uczestniczące czy każda z osób ponosi koszt dokonania wpisu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

  1. Obowiązek uaktualnienia wpisu w księdze wieczystej spoczywa na właścicielach nieruchomości. Ustawa stanowi, że właściciel powinien niezwłocznie złożyć wniosek o ujawnienie swojego prawa w księdze (art. 35 ust. 1 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Sąd w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku działając z urzędu powinien w trakcie postępowania wyjaśnić, czy w skład spadku wchodzi nieruchomość i zawiadomić sąd wieczystoksięgowy o zmianie właściciela. Po otrzymaniu takiej informacji sąd wpisuje z urzędu w księdze wieczystej nieruchomości ostrzeżenie o niezgodności księgi wieczystej z faktycznym stanem prawnym. Zawiadamiając właścicieli o wpisaniu powyższego ostrzeżenia, sąd poucza o obowiązku ujawnienia własności w terminie miesiąca od daty doręczenia zawiadomienia (art. 36 ww. ustawy). W razie opieszałości właściciela może na niego nałożyć grzywnę w wysokości od 50 do 10.000 zł. Oznacza to, że w każdym wypadku obowiązek ujawnienia swojego prawa spoczywa na właścicielu, a sąd jedynie dyscyplinuje z urzędu do wykonania tego obowiązku, o ile otrzyma informację o zmianie właściciela.
  2. Wniosek o dokonanie wpisu składa się na urzędowym formularzu. Konieczne jest wypełnienie dwóch formularzy: KW-WPIS oraz KW-ZAD. Tylko jeden z współwłaścicieli powinien złożyć wniosek o wpisanie współwłasności w częściach ułamkowych na rzecz wszystkich współwłaścicieli. Formularze dostępne są na naszej stronie oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: a także w wydziałach ksiąg wieczystych w sądzie. Pozostałych współwłaścicieli należy wskazać jako uczestników postępowania w odpowiednich rubrykach wniosku. Wysokość wpisu sądowego uzależniona jest od wartości nieruchomości. Podstawą ustalenia wartości nieruchomości jest wartość przyjęta przy ustalaniu zobowiązania podatkowego od spadków i darowizn, a jeśli w ten sposób nie da się ustalić tej wartości - kwota podana przez wnioskodawcę (§ 34 Rozporządzenia w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych). Wysokość wpisu liczy się odmiennie w zależności od wartości nieruchomości (§ 32 w zw. z § 1 ww. rozporządzenia). Orientacyjnie: dla nieruchomości wartej 100.000 zł wysokość wpisu wynosi 660 zł, a dla wartej 200.000 zł - 1160 zł. Jeśli wpis nie zostanie uiszczony przy wniesieniu wniosku, sąd wezwie do jego uiszczenia podając wymaganą kwotę. Obowiązany do zapłaty całości wpisu jest wnioskodawca (czyli osoba, która składa wniosek do sądu).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Księgi wieczyste

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 2
  • 8
  • 6
  • 0
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Janusz

    ocena usługi:

    Dwukrotnie skorzystałem z usług e-prawnik i jestem nie tylko zadowolony ale i mądrzejszy, gdyż opinie takie b.mi pomogły w uniknięciu życiowego błędu - chociaż na co dzień czytam wszystko co dotyczy zmian w prawie ale zawsze profesjonalna porada e-prawnika jest absolutnym pewnikiem nieomylności, dlatego zachęcam każdego zastanawiającego się czy warto skorzystac z opinii e-prawnik, bo WARTO - nie żałuj pieniędzy na obronę siebie przed trudnymi życiowymi sytuacjami w które się wplątałeś a których chciałbys uniknąć do oceny swojej sytuacji, bo później może być już nie tylko drożej ale i gorzej. Pozdrawiam Janusz
  • wladyslawa

    ocena usługi:

    Polecam wszystko na 5
  • aśka28

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalna pomoc polecam :)
  • iwona

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona rzetelnie i fachowo. Usługa godna polecenia.
  • Marlena

    ocena usługi:

    Kolejny raz korzystam z porady prawnej. Jestem bardzo zadowolona!!! Opinia jest profesjonalna , szczegółowa,podparta odpowiednimi przepisami,co dla mnie jest bardzo ważne. Bardzo polecam korzystanie z takiej formy uzyskania porady prawnej. Z pważaniem Marlena Buzak
  • Piotr

    ocena usługi:

    skorzystałem z pomocy i z pewnością polecę innym
  • Alicja

    ocena usługi:

    Z firmą e-prawnik współpracuję już od kilku lat i jak do tej pory jestem bardzo zadowolona.!!!!!!Polecam wszystkim ,niezależnie czy jest to firma czy osoba fizyczna.Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
  • Monika

    ocena usługi:

    dziekuje porada byla konkretna
  • Marek

    ocena usługi:

    Dziękuje prawnikom, za uzyskanie profesionalnej opini prawnej. Polecam. Marek
  • Bożena

    ocena usługi:

    Pierwszy raz skorzystałam, bardzo rzetelna, fachowa i wyczerpująca opinia. Usługa i forma godna polecenia. Bożena
  • Janusz

    ocena usługi:

    Szanowni Państwo, Chciałbym podziękować za wyczerpującą i dokładną opinię jak poniżej. Jest ona dla mnie konkretna i dosadna. Poprostu rzetelna. Dziękuję. Opinia na 5. Z poważaniem Inż. Janusz Dąbrowski
  • Ikar55

    ocena usługi:

    Sprawnie,szybko,wyczerpująco. Polecam
  • Dominik

    ocena usługi:

    Pierwszy raz skorzystałem i nie żałuję. Polecam wszystkim


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane