Kupno działki rolnej bez KW

Pytanie:

"Pani X kupuje działkę rolną od ANR, która to działka nie ma założonej KW. Czy chroni Panią X rękojmia wiary publicznej KW? Czy jeżeli na podstawie aktu notarialnego Pani X kupi taką działkę i założy KW i będzie wpisana jako właścicielka, to jej sytuacja stanie się taka, jakby kupiła działkę z KW? Czy nabycie bez KW może być zakwestionowane i w jakim terminie?"

Odpowiedź prawnika: Kupno działki rolnej bez KW

Publiczna wiara KW chroni nabywcę, który nabywa nieruchomość od osoby wpisanej w KW jako właściciel, a w rzeczywistości nim nie jest, jeśli nabywca o tym fakcie nie wiedział. Skoro nie ma księgi wieczystej nie może być też mowy o publicznej wierze księgi wieczystej. Zakup nieruchomości bez KW nie powoduje, że z momentem jej założenia i ujawnienia praw własności nabycie należy odnosić do tego, jakby została nabyta nieruchomość posiadająca KW. Takie nabycie może być zakwestionowane przez właściciela rzeczywistego nieruchomości. Kupujący w stosunku do sprzedającego, który nie był właścicielem ma żądanie o zwrot zapłaconej ceny za nieruchomość. Nabywca chroniony jest również rękojmią z tytułu wady prawnej. Kupujący, przeciwko któremu osoba trzecia dochodzi roszczeń dotyczących rzeczy sprzedanej, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym sprzedawcę i wezwać go do wzięcia udziału w sprawie. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej wygasają z upływem roku od chwili, kiedy kupujący dowiedział się o istnieniu wady. Jeżeli kupujący dowiedział się o istnieniu wady prawnej dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej, termin ten biegnie od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

W stosunku do nieruchomości nabywanych od ANR należy stwierdzić, że co do zasady możliwe jest nabycie nieruchomości, która ma założoną KW. Nabycie nieruchomości od ANR bez księgi wieczystej nie jest nieważne. Strona robi to jednak na własne ryzyko.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika