Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Minimalna powierzchnia działki rolnej po podziale

Pytanie: Jaką najmniejszą powierzchnię mogła mieć działka powstała z podziału gruntu rolnego, jeżeli podział został dokonany w listopadzie 2004 roku, a w studium zagospodarowania przestrzennego grunty były i są przeznaczone pod produkcję rolną oraz nie było i obecnie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego? Czy można wnioskować, że jeżeli w wyniku podziału powstały działki o powierzchniach od 890 do 1500 m2 to gmina zakłada, że te działki mogą być w przyszłości przeznaczone pod zabudowę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Decydujące znaczenie ma przewidziana w planie funkcja terenu, na którym jest zlokalizowana nieruchomość. Ta odrębność wynikająca z zasady ochrony gruntów rolnych i leśnych została wyraźnie zaznaczona w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która nakazuje uwzględniać przy opracowywaniu planu miejscowego szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeby ochrony gruntów rolnych i leśnych.

Z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wynika obowiązek ustalania w planach miejscowych przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

W wypadku, gdy dla danego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania, to w myśl zasady ustalonej w art. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przeznaczenie terenu określa się w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej w trybie tej ustawy. Zatem w razie potrzeby dokonania podziału nieruchomości w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego, gdy nie ma pewności, czy nie jest ona przeznaczona na cele rolne lub leśne, w pierwszej kolejności zachodzi konieczność wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Artykuł 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi, że przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

  1. gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha - wymaga uzyskania zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ,

  2. gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,

  3. gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas IV, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,

  4. gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego i torfowisk, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,

  5. pozostałych gruntów leśnych.

- wymaga uzyskania zgody wojewody wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

Wyrażenie zgody następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) dołącza opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych - opinię dyrektora parku. Do wniosku dotyczącego gruntów, o których mowa w pkt 1 i 2, wojewoda dołącza swoją opinię i przekazuje wniosek odpowiedniemu ministrowi w terminie do 30 dni od chwili złożenia wniosku przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Organ wyrażający zgodę, może żądać złożenia wniosku w kilku wariantach, przedstawiających różne kierunki projektowanego przestrzennego rozwoju zabudowy.

Nie ma zasady automatyzmu, że jeśli doszło do podziału na takie małe nieruchomości, to nieruchomości powstałe po podziale stają się nierolnymi. Jeśli jednak doszło do tegoż podziału, musiał być on albo dopuszczalny albo wzzit dopuszczają przekwalifikowanie tegoż terenu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Minimalna powierzchnia działki rolnej po podziale

  • Rafał 2013-03-03 18:48:45

    Re: Minimalna powierzchnia działki rolnej po podziale

    Witam, Mam pytanie odnośnie pow działki rolnej. Moja mama ma działkę rolną o pow 1,5 ha. Planujemy podział tej działki na 4 mniejsze działki rolne które w późniejszym czasie będe chciał przekształcić na działki budowlane. Interesuję mnie jaka musi być minimalna powierzchnia działki (po podziale) którą można przepisać, i z jakich przepisów to wynika. Jednocześnie informuję że rodzic jest rolnikiem a ja nie. Pozdrawiam Rafał

  • Basia 2011-04-27 18:52:29

    Re: Minimalna powierzchnia działki rolnej po podziale

    Chcę od siostrzeńca kupić 2000 m2 ziemi rolnej,czy mogę i jakie muszę spełnić warunki.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 2
  • 6
  • 5
  • 5
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa klienta - Janusz
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Dziękuję prawnikom biura e-prawnik za sporządzenie opinii rzetelnie i fachowo. To świetna forma uzyskania profesjonalnej porady prawnej. Usługa godna polecenia. Elżbieta
  • Antoni

    ocena usługi:

    usługa super, w pełni moim zdaniem kompletna, a nie droga, dziękuję
  • Ewa

    ocena usługi:

    Już drugi raz korzystam z usług biura e-prawnik. Jest to świetna forma uzyskania profesjonalnej i wyczerpującej opinii prawnej. Bardzo polecam. Ewa-Halina
  • Lech

    ocena usługi:

    Opinia sporzadzona rzetelnie i w/g uzgodnionego terminu. Na poszczególne zapytania w odpowiedzi jest podana podstawa prawna i odpowiedni komentarz pozwalający lepiej zrozumieć temat. Polecam korzystanie z usług kancelarii e-prawnik.
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Opinia szczegółowa , zrozumiała, wyczerpująca . Polecam
  • Ewa

    ocena usługi:

    Zespół e-prawnik stara się mozliwie najbardziej dostosować do potrzeb klienta. Opinia jest zrozumiała, wyczerpująca i podparta odpowiednimi przepisami. Usługa i forma godna polecenia.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo polecam korzystanie z uslug biura e-prawnik
  • Ewa

    ocena usługi:

  • tomasz

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Super współpraca .Korzystam już drugi raz .Polecam.Wiesław
  • ALINA

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje zespołowi e-prawnik.pl , za szybką ,rzetelna opinię . Z całą pewnością będę korzystać z ich pomocy . Chodząc do prawników i radców prawnych , w miejscu zamieszkania, nie miałam tak konkretnych opinii . Polecam i bardzo dziękuję Alina.
  • Robert

    ocena usługi:

    Pełny profesjonalizm. Gorąco polecam. I przede wszystkim bardzo dziękuję.
  • Justyna

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do problemu klienta. Przystępna cena. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Jest wyczerpująca i warto korzystać z tego typu usługi. Cena przystępna. Korzystanie z tradycyjnych form usług prawnika jest o wiele kosztowniejsza i trwa to o wiele dłużej, a przy tym traci sie czas.Polecam !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i wyczerpująca opinia.
  • Michał

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane