Nieodebranie rzeczy z serwisu a porzucenie

Pytanie:

"Po upływie kilku miesięcy od otrzymania wezwania do odbioru sprzętu przekazanego do naprawy w serwisie firmy serwisowa w oparciu o art. 180 i 181 k.c. przejęła ten sprzęt i przekazała go do utylizacji. Czy firma serwisowa miała do prawo do takiego przejęcia, tj. do utylizacji tego sprzętu lub do jego sprzedaży? "

Odpowiedź prawnika: Nieodebranie rzeczy z serwisu a porzucenie

Do dokonania czynności rozporządzającej rzeczą (np. poprzez sprzedaż) uprawniony jest jedynie właściciel rzeczy. Zgodnie z art. 181 kc. sposobem nabycia własności rzeczy jest zawłaszczenie rzeczy niczyjej, przez jej objęcie w posiadanie samoistne. Rozważając przedstawiony stan faktyczny należy się zatem zastanowić, czy sprzęt przekazany do naprawy stał się rzeczywiście rzeczą niczyją a zatem czy został porzucony.

Ar. 180 kc stanowi, że właściciel może wyzbyć się własności rzeczy ruchomej przez to, że w tym zamiarze rzecz porzuci. Zrzeczenie się jest również formą rozporządzenia rzeczą. Dla uznania, że mamy do czynienia z porzuceniem konieczne jest pozbycie sie rzeczy z zamiarem jej rezygnacji z prawa własności. Porzucenie polega więc na wyzbyciu się władztwa nad rzeczą w ten sposób by inna osoba mogła objąć tą rzecz w posiadanie samoistne. Klasycznym przykładem porzucenia jest wystawienie rzeczy koło śmietnika.

Pośrednio w kwestii czy oddanie rzeczy do serwisu i brak jaj odbioru na wezwanie serwisanta stanowi porzucenie rzeczy wypowiedział się Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 6 października 2005 r. (XVII AmC 71/2004). Jak czytamy w uzasadnieniu do tego wyroku "(...) nieodebranie sprzętu [z naprawy] w terminie nie może być poczytane za jego porzucenie".

Mając na uwadze ten wyrok należy stwierdzić, że sam fakt nieodebrania sprzętu z firmy serwisowej nie jest równoznaczny z porzuceniem rzeczy. Tym samym sprzęt nie stał się rzeczą niczyją i tym samym nie mógł zostać zawłaszczony przez firmę serwisową. Konsekwentnie trzeba stwierdzić, że firma serwisowa rozporządziła prawem własności jako podmiot do tego nieuprawniony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika