Nieopłacony wniosek o wpis do księgi wieczystej

Pytanie:

"Czy nieopłacony wniosek o wpis do księgi wieczystej można opłacić po zwrocie przez Sąd z powodu braku opłaty? Czy liczy się wtedy pierwotna data złożenia wniosku? "

Odpowiedź prawnika: Nieopłacony wniosek o wpis do księgi wieczystej

Zgodnie z przepisem art. 511[1] § 1 kpc w postępowaniu wieczystoksięgowym oraz w postępowaniach rejestrowych wniosek podlegający opłacie stałej, który nie został należycie opłacony, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie tej opłaty. W zarządzeniu o zwrocie pisma należy wskazać wysokość należnej opłaty stałej. Jednakże jak wskazuje § 2 niniejszego przepisu przepis  art. 130[2] § 2 kpc stosuje się odpowiednio. Przepis ten stanowi, iż w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma z przyczyn określonych w § 1 strona może uiścić brakującą opłatę. Jeżeli opłata została wniesiona we właściwej wysokości, pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu pisma z tej samej przyczyny.

Sąd nie wzywa więc do wpłacenia sumy – wskazuje jednak jej wysokość. Jeśli dokonają Państwo wpisu w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie, pismo będzie wywoływać skutki od dnia pierwotnego wniesienia.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika