Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Nierzetelne zbadanie zdolności kredytowej

Pytanie: Małżeństwo kupuje na raty sprzęt AGD. Uzyskuje kredyt, bo osoba spisująca umowę ratalną wpisuje fałszywe dane o zarobkach, liczbie osób w rodzinie i nie wspomina o kredycie, który już wcześniej zaciągnął mąż. Oszust, wyrokiem sądu skazany zostaje na 1 rok więzienia. Co ma zrobić w tej sytuacji naciągnięte małżeństwo? Czy muszą dalej spłacać raty, na które ich nie stać? Czy mogą ubiegać się o zwrot poniesionych nakładów, a jeżeli tak to od kogo (bank czy oszust)? Czy mają założyć sprawę cywilną o odszkodowanie, czy w inny sposób mogą odzyskać pieniądze.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Popełnienie przestępstwa z art. 297 ustawy Kodeks karny (oszustwo kredytowe), jest uważane za przestępstwo popełnione na szkodę banku, dlatego to przede wszystkim bank może domagać się odszkodowania od osoby, która dopuściła się tego przestępstwa. Natomiast osoby, które uzyskały kredyt na skutek przestępczej działalności innej osoby, mogą domagać się odszkodowania, jeśli udowodnią wystąpienie szkody, winę sprawcy szkody i związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą, a działaniem sprawcy. Zatem dochodzenie odszkodowania od banku lub od "oszusta" jest możliwe, jeśli osoby pokrzywdzone będą w stanie wykazać, że podmioty te swoim działaniem spowodowały uszczerbek majątkowy dla kredytobiorców. Rozstrzygnięcie zagadnienia ważności zawartej przez opisane w pytaniu małżeństwo umowy kredytowej zależy od odpowiedzi na pytanie, czy oświadczenie woli osoby zawierającej tą umowę było dotknięte wadą. Innymi słowy, możliwe będzie uchylenie się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli (co prowadzi do unieważnienia umowy) wtedy, gdy oświadczenie woli było złożone pod wpływem np. błędu lub podstępu. W sytuacji opisanej w pytaniu, skutecznie mógłby uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli bank, który działał pod wpływem błędu co do zdolności kredytowej kredytobiorców. Natomiast ocena możliwości uchylenia się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli o zawarciu umowy przez klientów banku zależy od konkretnych okoliczności stanu faktycznego. W każdym razie umowa nie jest automatycznie nieważna z tego powodu, że nastąpiły nieprawidłowości w gromadzeniu dokumentów potrzebnych do jej zawarcia i na kredytobiorcach nadal ciąży obowiązek uiszczania rat kredytowych.

 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Nierzetelne zbadanie zdolności kredytowej

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane