Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Nieujawnienie prawa w księdze wieczystej

Pytanie: W momencie kupna nieruchomości (mieszkanie własnościowe na rynku wtórnym) nie miałam wystarczającej sumy, aby uiścić stosowna opłatę za wpis do ksiegi wieczystej. Poprosiłam o rozłożenie kwoty 1300 zł na raty, lecz uzyskałam odpowiedź, iż nie ma takiej możliwości, mogę natomiast uregulować to zobowiązanie w dogodnym dla mnie terminie. Czy fakt, że nie zostały naniesione zmiany w księdze jest dla mnie w jakiś sposób niekorzystny bądź niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwa?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W przypadku zmiany stanu prawnego nieruchomości (w momencie kupna nieruchomości zmienił się bowiem jej właściciel) powinien być dokonany wpis do księgi wieczystej. Niedokonanie jednak takiego wpisu spowoduje powstanie niezgodności pomiędzy rzeczywistym stanem prawnym a istniejącym wpisem (osoba wpisana jako właściciel nieruchomości do księgi wieczystej nie będzie już na skutek sprzedaży tej nieruchomości jej rzeczywistym właścicielem). Zgodnie zaś z art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece domniemywa się, że prawo wpisane do księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. W związku z tym domniemuje się, że osoba ujawniona w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości jest nim w rzeczywistości. Jest to jednak domniemanie wzruszalne i może być obalone przez przeprowadzenie dowodu przeciwnego, albo w procesie o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Ponadto w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi będzie rozstrzygać na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi (a więc osobą wskazaną jako właściciel nieruchomości w księdze wieczystej) nabył własność lub inne prawo rzeczowe (jest to tzw. rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych). W związku z tym niedokonanie wpisu w księdze wieczystej będzie niosło ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Niedokonanie w księdze wieczystej odpowiednich zmian będzie bowiem sposobem nabycia własności nieruchomości od osoby nieuprawnionej, która zamiast rzeczywiście uprawnionej jest wpisana w księdze wieczystej jako ta, której to prawo przysługuje.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Nieujawnienie prawa w księdze wieczystej

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane