Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Oddziaływanie ponad przeciętną miarę

Pytanie: Po przeanalizowaniu odpowiedzi na tematy związane z konfliktami sąsiedzkimi wynika na to, że w większości przypadków gdzie ktoś komuś coś zasłania (najczęściej słońce) czynnikiem kluczowym jest to czy "oddziałujemy ponad przeciętną miarę". Co to jednakże znaczy ponad przeciętną miarę? Czy można mówić o ponad przeciętnej mierze w przypadku widoku? Przecież żadne normy nie regulują tego czy mam mieć widok na 10, 100, czy 200 metrów z mojego okna, czy musze widzieć las, czy cementownię. Bardziej interesuje mnie kwestia przesłonięcia oświetlenia. Sam zanim zabrałem się za robienie ogrodzenia pytałem w UM, architektów itp. Po prostu wiem że sąsiad jak to czynił wiele razy będzie pisał do UM donosy wszelkiej maści. Moje ogrodzenie spełnia wszelkie wymagania 1,95m, 40% powierzchni to powietrze pomiędzy sztachetami. Stoi na wprost domu sąsiada, ale cień jest znikomy. Poza tym jest to strona zachodnia, więc słońce dociera tutaj po południu. Sąsiad swoje okna od południa zamurował. Zatem jaki jest sposób na stwierdzenie czy jest to oddziaływanie ponad miarę? Czy musi to być pomiar nasłonecznienia pomieszczeń? Czy może wystarczy płacz sąsiada przed sądem?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Interpretacja pojęcia "przeciętna miara" nie może być oderwana od warunków miejscowych oraz od społeczno - gospodarczego przeznaczenia rzeczy. Oczywiście, są to pojęcia nieostre, jednak dzięki temu pozwalające dokonać sądowi oceny w każdym konkretnym przypadku, czy nastąpiło, czy też nie naruszenie. Zależy to od wielu okoliczności, takich jak położenie nieruchomości (miasto, wieś) a także jej przeznaczenia (domek mieszkalny, budynek gospodarski). Każdą sprawę należy rozpatrzyć oddzielnie. Pojęcie "przeciętnej miary" wyjaśniły też niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego. Tytułem przykładu możemy podać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 grudnia 1979 r. III CRN 249/79, opubl. OSNCP 1980/7-8 poz. 144, w którym SN stwierdził, że:"Pojęcie „przeciętna miara” w rozumieniu art. 144 kc zakłada obowiązek biernego znoszenia oddziaływania we wszelkiej postaci w określonym stopniu, jeżeli to oddziaływanie nie ma charakteru szykany. Elementem konkretnie współokreślającym „przeciętną miarę” jest społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości." Podobną interpretację zawiera Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 21 marca 1984 r., sygn. III CZP 4/84, opubl. OSNCP 1984/10 poz. 171, która brzmi :"Uniemożliwianie lub utrudnianie właścicielowi nieruchomości odbioru programu telewizyjnego na skutek wzniesienia budynków na nieruchomości sąsiedniej stanowi działanie zakłócające korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę w rozumieniu art. 144 kc.".

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Oddziaływanie ponad przeciętną miarę

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
  • Janina

    ocena usługi:

    Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
  • J.M

    ocena usługi:

    Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane