Odór z wysypiska

Pytanie:

"Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera na osiedlu domków dwurodzinnych. Po czasie mieszkania dał o sobie znać największy mankament lokalizacji: około 2km od osiedla znajduje się miejskie wysypisko. Problem jest taki, że często wieczorem pojawia się odór z wysypiska. Nie zdarza się to codziennie, ale co kilka dni, zawsze wieczorem. Czasami odór jest bardzo intensywny. Ale nawet przy mniejszej intensywności, nie można w domu otwierać na wieczór okna, żeby wywietrzyć. Do kogo można napisać skargę o uciążliwy odór? Do kogo można się zwrócić z prośbą o sprawdzenie czy odór jest zagrożeniem dla zdrowia? Czy można wnieść i gdzie o odszkodowanie za dyskomfort (brak możliwości wietrzenia wieczorem i nocą) oraz za ewentualne zagrożenie dla zdrowia?"

Odpowiedź prawnika: Odór z wysypiska

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów minimalna odległość składowiska odpadów niebezpiecznych lub składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne od budynków mieszkalnych, budynków zamieszkania zbiorowego i budynków użyteczności publicznej, mierzona od krawędzi kwatery składowiska odpadów, ustalana jest zgodnie z raportem o oddziaływaniu składowiska odpadów na środowisko.

Przepisy dotyczące składowania odpadów nie zawierają niestety regulacji, która zapewniłaby całkowite wyeliminowanie odoru ze śmietniska. W przypadku składowania odpadów ulegających biodegradacji, śmietnisko wyposaża się w instalację do odprowadzania gazu składowiskowego. Oprócz tego każde składowisko odpadów otacza się pasem zieleni złożonym z drzew i krzewów, w celu ograniczenia do minimum niedogodności i zagrożeń powstających na składowisku odpadów w wyniku emisji odorów i pyłów, roznoszenia odpadów przez wiatr, hałasu i ruchu drogowego, oddziaływania zwierząt, tworzenia się aerozoli oraz pożarów. Minimalna szerokość pasa zieleni wynosi 10 m. Dla składowisk odpadów, na których składowane są wyłącznie odpady inne niż komunalne, konieczność wykonania pasa zieleni, jego szerokość i usytuowanie uzależnia się od uciążliwości i lokalizacji składowiska. 

Składowiska dzieli się na składowiska:

  1. Odpadów niebezpiecznych

  2. Odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne

  3. Odpadów obojętnych 

Od rodzaju składowiska zależy czy i w jaki sposób przeprowadzana jest kontrola śmietniska. Jeśli podejrzewa Pan, że składowanie odpadów jest niezgodne z przepisami można zawiadomić wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska oraz starostę, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę wysypiska. Inspektor ochrony środowiska może skontrolować czy składowisko odpadów nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Można też zawiadomić sanepid. Proponujemy również zapoznanie się z treścią artykułu , który zawiera też informacje o odpowiedzialności za szkodę.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika