Odsetki od spłat za zniesienie współwłasności

Pytanie:

"Jeżeli sąd orzeknie zniesienie współwłasności przez spłatę udziałów w ratach, to co jest podstawą do obliczania odsetek, które trzeba będzie też zapłacić? "

Odpowiedź prawnika: Odsetki od spłat za zniesienie współwłasności

Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych.

Zgodnie z art. 212 § 3 Kodeksu cywilnego w sądowym postępowaniu o zniesienie współwłasności jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że podstawą zapłaty omawianych odsetek jest orzeczenie sądu. Natomiast podstawą wysokości ich obliczenia jest wysokość zasądzonych przez sąd spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli.

Zasadniczo przedmiotowe odsetki są wynagrodzeniem za korzystanie z pieniędzy, należących do innej osoby. Mogą one mieć charakter odsetek za zwłokę bądź odsetek kredytowych. Dzieje się tak dlatego, że teoretycznie już w momencie zniesienia współwłasności zasądzone spłaty powinny być uiszczone. W praktyce taka sytuacja rzadko ma miejsce. Wobec czego sąd rozkłada na raty zapłatę zasądzonych spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że te osoby póki nie nadejdzie termin zapłaty poszczególnych rat, nie mają możliwości korzystania z pieniędzy, które należały im się już z chwilą zniesienia współwłasności. To zaś powoduje obowiązek wyrównania tejże "straty". I temu właśnie służą wspomniane odsetki. 

Dodać także należy, iż zgodnie z polskim orzecznictwem w wypadku gdy w postanowieniu o zniesieniu współwłasności prawomocnie zasądzono tytułem wyrównania udziału spłatę pieniężną bez oznaczenia wysokości odsetek, otrzymujący spłatę nie może dochodzić tych odsetek w drodze odrębnego procesu cywilnego.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika