Odszkodowanie za nierealizowanie warunków umowy

Pytanie:

"Mam podpisaną umowę o współpracy z firmą, która dostarcza mi towar do dalszej odsprzedaży. Ze względu na problemy tej firmy, nie otrzymałem zamówionego towaru i doprowadziło to do zerwania współpracy z moim odbiorcą (chodzi o duże ilości). Utraciłem w ten sposób poważny rynek zbytu. Czy mogę od mojego dostawcy żądać odszkodowania z powodu niezrealizowania zamówienia i utraty kontrahenta?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za nierealizowanie warunków umowy

Niewykonanie zobowiązania przez Pańskiego kontrahenta może rodzić jego obowiązek odszkodowawczy wobec Pana. Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego, dłużnik obowiazany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienalezyte wykonanie jest następwstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Obowiązek odszkodowawczy obejmuje rzeczywiste straty jak i utracone korzyści. Aby jednak uzyskać odszkodowanie, należy wykazać związek przyczynowy pomiędzy niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania a powstałą szkodą. Związek ten musi być bezpośredni, tzn. należy wykazać, że gdyby wykonano zobowiązanie zgodnie z umową, szkoda nie powstałaby. Należy także pamiętać o ostatnim zdaniu art. 471 k.c. Dłużnik może być zwolniony z obowiązku zapłaty odszkodowania, jeżeli niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania było spowodowane okolicznościami, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności, tzn. jest bez winy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Waldemar Grzegorz 2011-10-18 14:59:30

    FIRMA BUDOWLANA KTORA WYKONYWAŁA U NAS ROZBUDOWE DOMU NIE NALEZYCIE WYKONAŁA PRACE (mamy protokol Kierownika budowy o zle wykonanych wielu pracach...). Przez to zerwalismy z nimi wspolprace bowiem powolalismy rzeczoznawce, ktory rowniez podpisal sie i stwierdzil ich nie fachowosc. Niestety za czesc juz wykonanych prac otrzymali zaliczki... jednak okazalo sie ze wiele materialow w tym czesc blachodachowki ktora ulozyli trzeba niestety wymienic i zakupic calkowicie nowa... koszt okolo 3tys plus innych napraw oko 4-5 tys. Jak mozemy mozemy wyekzekwowac zadosc uczynienie za dodatkowe koszty, ktore musimy poniesc i ktore wykona inna firma. Probowalismy im zwracac wcczesniej uwage na bledy ale ponad miesiczna przepychanka nie skutkowala, wiec zatrzymalismy budowe. Jeszcze oni probowali ze niby naprawia ale rzeczoznawca zadal im kilka prostych budowlanych pytan i orzekl ze wedlug niego oni juz nie powinni tego robic. Podobnie Kierownik podpisal sie pod protokolem i zrezygnowal z prowadzenia budowy. z powazaniem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika