Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Pytanie:

"Po spłaceniu kredytu hipotecznego chciałbym anulować wpis hipoteczny obciążający księgę wieczystą mojego mieszkania. Jest to mieszkanie ze spółdzielczym prawem własności, kredyt brany był na cele mieszkaniowe. Czy trzeba to zrobić notarialnie (od pewnego czasu mocą ustawy dokumenty bankowe są podstawą wpisu)? Jeśli notarialnie- jaka jest maksymalna taksa notarialna za tę operację?"

Odpowiedź prawnika: Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Z momentem spłaty wierzytelności (kredytu) dochodzi do wygaśnięcia hipoteki, która ją zabezpieczała. Wierzyciel hipoteczny (bank) w razie spłaty wierzytelności obowiązany jest dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Aby móc dokonać wykreślenia hipoteki obciążającej własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu spółdzielczego z tytułu zabezpieczenia spłaty uzyskanego kredytu bankowego nie jest wymagane sporządzanie żadnego dokumentu w formie notarialnej. W takiej sytuacji wystarczającym jest uzyskanie od banku zaświadczenia, w którym będzie zawarte oświadczenie tegoż banku o spłacie zaciągniętego kredytu, którego zabezpieczeniem była hipoteka i złożenie tego do wydziału ksiąg wieczystych wraz z wnioskiem o wykreślenie hipoteki.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika