Posiadanie służebności drogi koniecznej

Pytanie:

"Co oznacza "posiadanie służebności drogi koniecznej". Jaki okres czasu jest potrzebny aby stać się posiadaczem służebności? "

Odpowiedź prawnika: Posiadanie służebności drogi koniecznej

Zgodnie z treścią art. 352 § 1 Kodeksu cywilnego osoba, która faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem służebności. Oznacza to, że posiadanie służebności polega na korzystaniu z cudzej nieruchomości w taki sposób, w jaki czyni to mający w świetle prawa tą służebność. W przypadku służebności drogi koniecznej jej posiadaczem będzie osoba, której prawnie taka służebność nie przysługuje, ale która faktycznie korzysta (np. przechodzi, przejeżdża) z tej drogi. Według piśmiennictwa posiadanie służebności (czyli np. korzystanie z drogi koniecznej) może być wykonywane sporadycznie, w miarę potrzeby. Jednakże musi mieć cechę stabilności. Jak to bowiem stwierdził Sąd Najwyższy, gdyby akty faktycznego wykonywania służebności były przypadkowe i nie miały charakteru stabilności, to nie byłyby przejawem posiadania. Tak więc, zasadniczo posiadanie służebności nie jest ściśle powiązane z kryterium długości okresu jego wykonywania, chociaż niewątpliwie może być pomocne w ustaleniu wyżej wspomnianej przesłanki stabilności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika