Postępowanie dowodowe w sprawie o zasiedzenie

Pytanie:

"Jak sformułować wniosek dowodowy na sprawę o zasiedzenie? W jakim terminie musi być złożony wniosek i czy na specjalnym druku. Czy nie będąc stroną w sprawie (jestem drugim spadkobiercą i zostałem wezwany na sprawę jako "zainteresowany"), po wniesienu dowodów mogę zostać obciążony kosztami sprawy? "

Odpowiedź prawnika: Postępowanie dowodowe w sprawie o zasiedzenie

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że sąd dopuszcza dowody w zasadzie tylko i wyłącznie na wniosek stron (względnie prokuratora lub organizacji społecznej), gdyż strony są zobowiązane wskazać dowody potrzebne do rozstrzygnięcia sprawy. Sąd będzie jednak mógł dopuścić dowód nie wskazany przez stronę. W związku z tym będzie Pan mógł (nie będąc stroną procesową) wnieść w trakcie toczącego się postępowania wniosek dowodowy, dopuszczenie jednak takiego dowodu nie będzie obowiązkiem sądu. Sąd nie będzie miał bowiem obowiązku wyręczania strony w której interesie leży składanie wniosków dowodowych. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego nie jest konieczne, aby pismo zawierające wnioski dowodowe w postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia zostało złożone na urzędowym formularzu. W związku z tym pismo zawierające takie wnioski powinno posiadać wszystkie wymogi formalne charakterystyczne dla pisma procesowego. Każde pismo procesowe (a więc również wniosek dowodowy) powinno zaś zawierać: 1) oznaczenie sądu do którego jest skierowane, stron, ich przedstawicieli ustawowych lub pełnomocników 2) oznaczenie rodzaju pisma (a więc wniosek dowodowy) 3) osnowę wniosku (dotyczy samej jego treści, będzie to więc przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających wniosek, a więc dowodów) 4) podpis strony 5) wymienienie załączników Wniosek dowodowy może być wniesiony w każdym momencie toczącego się postępowania, aż do zakończenia rozprawy. Wniesienie przez Pana wniosku dowodowego (do czego w zasadzie zobowiązana jest tylko i wyłącznie strona) nie spowoduje w żadnym wypadku obciążenia Pana kosztami procesu (nie występuje Pan bowiem w procesie w charakterze strony).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika