Nabycie lokalu na rzecz majątku osobistego

Pytanie:

"Zamierzam wykupić lokal użytkowy (który obecnie wynajmuję), w którym prowadzę działalność gospodarczą. Czy przy podpisywaniu aktu notarialnego konieczne jest oświadczenie małżonka, że zrzeka się roszczeń do tego lokalu, czy wystarczy moje oświadczenie, że wykup następuje za środki pochodzące z majątku odrębnego. Czy też nie jest konieczne żadne z powyższych oświadczeń, by lokal był tylko moją własnością? Obowiązuje nas wspólność ustawowa."

Odpowiedź prawnika: Nabycie lokalu na rzecz majątku osobistego

Jeżeli lokal będzie zakupiony za środki pochodzące z majątku osobistego żony, stanie się jej własnością. Takim środkiem z majątku osobistego mogą być wszelkie rzeczy lub prawa nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego, spieniężone w celu nabycia nieruchomości. Żona może też nabyć wyłącznie dla siebie lokal za środki pieniężne, które zdobyła również przed zawarciem małżeństwa. Natomiast w przypadku, gdyby lokal został nabyty za środki, które stanowią dochód z majątku osobistego żony, wejdzie on do majątku wspólnego małżonków. Kwestia, czy zakup nieruchomości faktycznie nastąpił za środki z majątku wspólnego jest kwestią dowodową i samo oświadczenie żony w tej materii może nie być wystarczające, a nie będzie wystarczające na pewno wtedy, gdy żona w rzeczywistości nie posiada majątku osobistego. Małżonkowie bowiem nadal najczęściej dorabiają się majątku po zawarciu związku małżeńskiego. Większe znaczenie będzie miało jednoczesne oświadczenie męża o tej samej treści, czyli że na zakup lokalu są przeznaczone środki nie pochodzące z majątku wspólnego. Możliwość nabycia lokalu na odrębną własność jest więc uzależniona od konkretnych okoliczności. Warto też podkreślić, że jeśli nieruchomość ma być faktycznie nabyta za wspólne środki i w związku z tym wejść do majątku wspólnego, na jej nabycie konieczna jest zgoda męża i to udzielona w formie aktu notarialnego. W przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna. Z praktycznego punktu widzenia więc małżonek będzie stroną umowy sprzedaży (nie jest opłacalne sporządzanie dwóch aktów notarialnych – oświadczenia o wyrażeniu zgody i sprzedaży). Naszym zdaniem nie jest dopuszczalne zrzeczenie się przez męża praw do tego lokalu (chodzi tu oczywiście o sytuację, w której lokal jest nabywany za wspólne środki), gdyż żaden z małżonków nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku (lub udziałem w przedmiocie z tego majątku). Teoretycznie możliwa jest też sytuacje, że środki z majątku wspólnego przeznaczone zostaną na zakup nieruchomości, która ma wejść do osobistego majątku żony. Muszą być wtedy traktowane jako wydatki z majątku wspólnego na majątek osobisty. Wydatki te zwraca się przy podziale majątku wspólnego, jednak z uwagi na dobro rodziny sąd może zarządzić ich wcześniejszy zwrot.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika