Prawa współwłaściciela nieruchomości

Pytanie:

"Kupiłam część domu jednorodzinnego wraz z udziałem w działce gruntu wynoszącym 1/3 całości. Dom jest podzielony na dwie części z osobnymi wejściami, podłączeniami do mediów itd. Jest do tego decyzja z Urzędu oraz projekt (dom jest w stanie surowym), na którym została wyznaczona granica użytkowania nieruchomości. Jakie skutki ma dla mnie fakt, że nie jestem właścicielką części działki, a posiadam tylko udział? Czy to znaczy, że właściciel drugiej części domu może również korzystać z mojej części działki? Czy mogę żądać, aby założył sobie oddzielne szambo? - teraz jest wspólne i znajduje się koło mojego garażu."

Odpowiedź prawnika: Prawa współwłaściciela nieruchomości

Z całą pewnością jest Pani współwłaścicielem działki. Takie sformułowanie, iż jest Pani właścicielem udziału wynika z faktu, iż w języku prawniczym mówi się, iż wspólne prawo własności (współwłasność) towrzy suma nie wydzielonych fizycznie udziałów we współwłasności. Współwłaścicielowi przysługuje oznaczony co do wielkości ułamkiem udział we współwłasności, którym to współwłaściciel może dowolnie rozporządzać. Współwłasność jest prawem, w którym trzeba uwzględniać konieczny udział poszczególnych współwłaścicieli. Trzeba uwzględnaić konieczny udział każdego ze współwłaścicieli w uprawnieniu do posiadania, korzystania z rzeczy i rozporządzania rzeczą. Jeżeli natomiast działka także została podzielona, choćby tylko do używania, to nie powiini Państwo sobie wzajemnie zakłócać korzystać z wydzielonych części. Nawet w przypadku, w którym poszczególne udziały nie zostały konkretnie wskazane, współwłaściciele mają względem siebie wzajemny obowiązek takiego korzystania z przemiotu współwłasności, który nie będzie zakłócał wykonywania tego prawa pozostałym współwłaścicielom. Jeżeli szambo jet przemidotem wpsółwłasności, to nie może Pan/i utrudniać drugiemu współwłaścicielowi korzystania z niego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aga 2015-04-19 10:02:29

    jestem wspolwlascicielka domu.nalezy do mnie 1/2 domu,druga czesc nalezy do mojego kuzyna.mamy wspolne podworko,wspolny wjazd i wejscie do domu.w tym tkwi moj problem.on za kazdym razem jak przechodze przez drzwi grozi ze zabroni mi wejscia do domu gdyz wejscie znajduje sie na parterze i nalezy do niego.czy ma takie prawo?chcialabym tez podzielic podworko o i ogrod,tak zebym miala swoja czesc zieleni,bo w tej chwili kuzyn niedoklada sie do utrzymania ani domu ani podworka i ogrodu.gdzie mam sie z tym zglosic ,zeby zrobic podzial dzialki zgodnie z prawem? Bardzo prosze o odpowiedz.Z gory dziekuje..

  • marta 2011-10-22 10:27:31

    mam pytanie jesli moj ojciec jest wspolwascicielem mieszkania a przyjedzie do mojego ojca gosc czy matka ma prawo zadzwonic na policje a policja go wyprosic prosze o pilna odpowiedz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika