Przekazanie mieszkania po śmierci

Pytanie:

"Chciałem zapytać o możliwość przekazania mojej rodzinie mieszkania przez starszą osobę, która jest przyjacielem rodziny. Jest to starsza osoba, która nie wymaga opieki i jest samodzielna. Nie ma jednak żadnej bliskiej rodziny, z którą utrzymywałaby kontakt. Osoba ta nie ma rodzeństwa ani dzieci. Dalsza rodzina to niesprecyzowane wujostwo, ale nie zna nawet ich aktualnego miejsca zamieszkania. Osoba ta ma mieszkanie własnościowe spółdzielcze. Jest ona jedynym właścicielem przez cały okres jego posiadania (zostało zakupione po rozwodzie). Chce ona nam to mieszkanie podarować, ale też mieszkać w nim do śmierci. Nie godzi się sprzedaż. My obawiamy się natomiast przejęcia mieszkania w spadku, ponieważ wiemy, że istnieje dalsza rodzina, która na pewno ubiegałaby się o część spadku. Chcielibyśmy uniknąć konfliktu z tymi osobami. Czy istnieje rozwiązanie prawne, które zagwarantuje przekazanie mieszkania nam, a zarazem da właścicielce mieszkania gwarancję, że będzie ona mogła w nim mieszkać tak długo, jak zechce?"

Odpowiedź prawnika: Przekazanie mieszkania po śmierci

Zgodnie z art. 908 kodeksu cywilnego, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.

Jak więc wynika z w/w przepisu, mogą Państwo stać się właścicielami mieszkania na podstawie umowy dożywocia. Jeżeli w umowie tej nie zastrzegą Państwo np. prawa służebności osobistej mieszkania na przedmiotowej nieruchomości, wówczas i tak z mocy przepisów prawa są Państwo zobowiązani do zapewnienie mieszkania uprawnionemu z umowy dożywocia. Jak już wspomnieliśmy powyżej, aby całkowicie zabezpieczyć prawo do przebywania (zamieszkiwania) w zbywanym lokalu aż do śmierci, wskazane byłoby ustanowienie w umowie dożywocia np. służebności osobistej mieszkania.

Na uwagę zasługuje również fakt, że umowa dożywocia powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Istnieje również możliwość, żeby Państwa znajoma przepisała wspomniany lokal na Państwa rzecz w swoim testamencie.

W przedmiocie testamentu, prosimy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Czym jest testament? Wiadomości ogólne

W związku z powyższym prosimy również zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Umowa dożywocia, gdzie znajdą Państwo wyczerpujące informacje w niniejszym temacie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika