Własność czasowa

Pytanie:

"Zamierzam kupić działkę od rolnika z przeznaczeniem pod budowę domu. Czy będzie to według prawa własność dzierżawna czy własność bez ograniczeń na 99 lat?"

Odpowiedź prawnika: Własność czasowa

Przez kupno działki rozumiemy przeniesienie własności działki w drodze zawartej umowy sprzedaży. Przeniesienie własności będzie jednak możliwe tylko w przypadku, gdy rolnik sam będzie posiadał prawo własności do tej działki. Jeżeli tak będzie, w wyniku zawartej umowy sprzedaży stanie się Pan pełnoprawnym właścicielem działki, a Pana własność nie będzie czasowo ograniczona (polskie prawo nie zna instytucji własności czasowej). Będzie Pan mógł wówczas swobodnie korzystać z rzeczy i nią rozporządzać. Jeżeli jednak nie nabędzie Pan własności działki, a jedynie zawrze z rolnikiem umowę dzierżawy, nie stanie się Pan właścicielem a jedynie dzierżawcą. Własność działki będzie więc w dalszym ciągu należeć do rolnika (wydzierżawiającego). Posługując się terminem "własność dzierżawna" rozumiemy, że na Pan właśnie na myśli dzierżawę (umowę dzierżawy). Zawarcie takiej umowy nie powoduje przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie możliwość jej używania i pobierania z niej pożytków. Umowa dzierżawy może zostać zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika