Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przeniesienie umowy najmu na inną osobę

Pytanie: Czy główny najemca lokalu: 1.spółdzielczego 2.kwaterunkowego lub 3.zakładowego, może wystąpić do właściciela mieszkania (gminy,firmy, spółdzielni) z wnioskiem o przeniesienie prawa do tego lokalu na innego najemcę - a jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Kiedy właściciel może udzielić takiej zgody, kiedy zaś, nie może odmówić głównemu najemcy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zadane pytanie jest niezwykle szerokie. Na początek trzeba wyraźnie rozróżnić trzy sytuacje prawne. Po pierwsze zatem, mieszkanie kwaterunkowe i zakładowe to nic innego jak najem, tylko tyle, że w różny sposób zawierany. Do obu mieszkań mają jednak zastosowanie, co do zasady, te same przepisy. Przez pojęcie mieszkania spółdzielczego rozumie się natomiast, co najmniej dwa podtypy istotnie różniące się między sobą. Własnościowe prawo do lokalu i lokatorskie prawo do lokalu. To pierwsze, pod względem prawnym jest zbliżone do własności. Jest bowiem zbywalne (aktem notarialnym) a spółdzielnia obowiązana jest przyjąć w poczet członków nabywcę. To drugie zbliżone jest do najmu. Nie da się go zbyć bez zgody spółdzielni, tak jak nie da się przenieść najmu bez zgody wynajmującego. Oczywiście statut spółdzielni jak i umowa najmu mogą zawierać w tym względzie odmienne postanowienia (ale zwykle nie zawierają). Odpowiadając wprost na pytanie: Można wystąpić z wnioskiem o przeniesienie prawa zarówno najmu jak i prawa spółdzielczego lokatorskiego na wskazaną osobę. Od strony prawnej odbędzie się to poprzez rozwiązanie dotychczasowej umowy najmu i zawarcie nowej ze wskazanym najemcą lub, w odniesieniu do lokalu spółdzielczego, poprzez cofnięcie przydziału i dokonanie przydziału prawa na rzecz wskazanego nabywcy. W tym drugim przypadku, trzeba jeszcze nabywcę przyjąć w poczet członków spółdzielni i przenieść na niego prawo do wkładu mieszkaniowego. Nie istnieją jednak przypadki, w których wynajmujący lub spółdzielnia byliby z mocy ustawy zobowiązani do wyrażenia zgody na przeniesienie prawa najmu lub lokatorskiego prawa spółdzielczego. Obowiązek ten może wynikać natomiast z umowy lub statutu spółdzielni. (vide np. towarzystwa budownictwa społecznego, których statuty często przewidują możliwość zbywania prawa najmu).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Przeniesienie umowy najmu na inną osobę

 • ewa 2011-09-05 15:35:20

  Re: Przeniesienie umowy najmu na inną osobę

  ustawy o ochronie lokatorow to jest typowe zabieranie praw do mieszkan poparte niby prawem!!!! smiac mi sie jak hochsztaplerzy robia podchody jak zlodzieje i pomalu pozbawia sie praw nabytych ludzi ktorzy je maja dla tych ktorzy chca je miec do naszego mienia!!!! gownozjady przpraszam ale to jest najbardziej parlamentarne slowo jakie mi sie nasuwa na taka praktyke - brrrrrrr.....


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane