Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Pytanie:

"Czy bieg zasiedzenia przerywa wniesienie do Sądu wniosku o nabycie spadku? "

Odpowiedź prawnika: Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Z zadanego pytania domyślamy się, iż chodzi najprawdopodobniej o sytuację, w której po jakimś dłuższym czasie od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy, spadkobierca postanowił jednak czynnie wykonywać prawo własności (bądź współwłasności, jeżeli spadkobierców jest kilku). Zapewne w pytaniu chodzi także o złożenie w sądzie wniosku o wydanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, czyli z punktu widzenia prawa rozpoczęcie postępowania spadkowego.

Zgodnie z artykułem 172 kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze, bowiem posiadacz w złej wierze nabywa ją po upływie lat trzydziestu. Natomiast artykuł 175 kodeksu cywilnego stanowi z kolei, iż do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń. W praktyce istotne jest określenie początkowej daty biegu zasiedzenia - w praktyce prawniczej przyjmuje się, iż datą tą jest w zasadzie dzień objęcia w posiadanie rzeczy. Natomiast z upływem terminu następuje skutek zasiedzenia w postaci nabycia własności.
Z racji pytania o charakterze bardzo ogólnym poniżej opiszemy ogólne zasady dotyczące biegu zasiedzenia. I tak bieg zasiedzenia nie może się rozpocząć, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:

  • między dziećmi a rodzicami przez czas trwania władzy rodzicielskiej,

  • między osobami nie mającymi pełnej zdolności do czynności prawnych a osobami sprawującymi opiekę lub kuratelę przez czas trwania opieki i kurateli,

  •  między małżonkami przez czas trwania małżeństwa (także w razie unieważnienia małżeństwa),

  • przez czas trwania siły wyższej uniemożliwiającej właścicielowi dochodzenie jego praw przed sądem.

Natomiast do przerwania biegu zasiedzenia stosuje się przepis artykułu 123 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, a także przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
Wbrew pozorom nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie, jednak naszym zdaniem należy przyjąć, iż złożenie wniosku w sądzie o wydanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku jest taką czynnością, która przerywa bieg zasiedzenia biegnącemu obecnie przeciwko spadkobiercom, gdyż zmierza do ujawnienia osób, bądź osoby, której prawo do przedmiotowej nieruchomości przysługuje. Z praktycznego punktu widzenia bardzo istotne jest to, iż przerwa biegu zasiedzenia następuje z chwilą wniesienia pozwu lub wniosku (w tym wypadku wniosku o wydanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku), a nie z chwilą wydania orzeczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • laik 2012-08-06 14:54:20

    Może być wniosek o stw. nab. spadku wraz z działem spadku (wtedy data złożenia jest ta sama) i wpisem ostrzeżeń do KW. Przerwa zasiedzenia nastąpi od daty wpisów do KW (utrata dobrej wiary) albo złożenia wniosków.

  • robert 2012-03-24 13:43:34

    I weź bądź tu mądry w takie sytuacji. Wygląda na to że opisany tu przez przedmówcę sąd I instancji prawidłowo rozpatrzył sprawę czyli nie uznał postępowania spadkowego za czynność która wdg. art. 123 może być uznana za przerwanie ciągłości zasiedzenia. Acz nie można wykluczyć że sąd sobie coś tam interpretował. Mówiąc szczerze kwestia jest interesująca i warto by uzyskać jakąś jasną odpowiedź w tej materii od kogoś znającego materię podpartą najlepiej orzecznictwem skoro KC jest tu dla nas bezwartościową kupą (z przewagą kupy) papieru.

  • SPADKOBIORCA 2011-12-28 19:38:43

    sąd I-szej instancji nie przerwał zasiedzenia ani postanowieniem nabycia spadku ani założeniem KW


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika