Roszczenie do notariusza

Pytanie:

"Przez wpisaną służebność w KW nie mogę zaspokoić swojej wierzytelności, czyli odzyskać pieniędzy lub sprzedać nieruchomości w tym samym celu. Sprzedawca nie jest wypłacalny i ta droga także wyklucza w/w cel. Dlatego też chcę pozwać notariusza o zwrot/ zapłatę całej mojej wierzytelności, gdyż z aktu notarialnego wynika jasno iż istnieje służebność, natomiast w KW nie jest ujęta. Moja wierzytelność wynika z umowy pożyczki. Dla zabezpieczenia wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki ustanowiona została hipoteka zwykła na nieruchomości dłużnika. W akcie notarialnym, w którym ustanowiono hipotekę, stawająca zapewnia, iż stan prawny ujawniony w kw jest zgodny z rzeczywistym stanem prawnym, nieruchomość wolna jest od obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich poza ujawnionymi w KW. Stawająca pożyczkobiorczyni nabyła nieruchomość w drodze darowizny ustanowionej przez akt notarialny, w którym opisano służebność dla dwóch osób. Natomiast w odpisie z KW na dzień sporządzenia ustanowienia hipoteki aktem notarialnym istnieje służebność tylko dla jednej osoby. Którego notariusza powinienem pozwać o zwrot/ zapłatę całej mojej wierzytelności? Domniemywam, iż notariusz, u którego ustanowiono hipotekę popełnił błąd polegający na tym, iż nie sprawdził podstawy nabycia nieruchomości stawającego pożyczkobiorcy. Natomiast notariusz sporządzający umowę darowizny nie dopilnował wpisu do KW obydwu służebności. Proszę o przytoczenie odpowiednich przepisów. "

Odpowiedź prawnika: Roszczenie do notariusza

Przede wszystkim to nie do notariusza, który sporządził akt notarialnym, w którym ustanowiono hipotekę, należało sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Jest to rola strony zainteresowanej, czyli w tym wypadku wierzyciela żądającego ustanowienia hipoteki. Trudno też mówić o odpowiedzialności notariusz sporządzającego akt notarialny umowy darowizny. Oczywiście miał obowiązek przesłać w ciągu trzech dni wniosek o dokonanie wpisu służebności w księgach wieczystych – art. 92 par. 4 ustawy o notariacie. Jednak ewentualna odpowiedzialność tej osoby zależy od zaistnienia szkody, której przyczyną byłoby niedopełnienie obowiązków przez notariusza. W grę wchodziłaby tu odpowiedzialność odszkodowawcza na zasadach ogólnych określonych w art. 415 i następne kodeksu cywilnego. Pytanie więc, czy rzeczywiście spowodowało to szkodę; to znaczy, czy wierzyciel rzeczywiście nie może zaspokoić wierzytelności np. przez sprzedaż nieruchomości. Pomijając już kwestię, iż nieruchomość mimo obciążenia służebnością przedstawia jakąś wartość, to należałoby się odwołać także do rękojmii wiary publicznej ksiąg wieczystych. Instytucja ta oznacza, że w opisanym przypadku nabycie hipoteki nastąpiło w takim stanie, jaki był ujawniony w księdze wieczystej. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa jedynie przeciwko prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu,  prawu dożywocia,  służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej, służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika