Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Roszczenie posiadacza o zwrot nakładów

Pytanie: Do września 1988r. ponosiłem nakłady na remont i rozbudowę nieruchomości, nie mając do niej żadnego tytułu prawnego. We wrześniu 1999r. zostałem na mocy darowizny dopuszczony do współwłasności 1/2 nieruchomości. Czy nakłady, które ponosiłem przed darowizną mogę uważać za mój wkład na rozbudowę nieruchomości? W styczniu 2004r. na mocy postanowienia sądu odziedziczyłem połowę pozostałej połowy nieruchomości. Czy mogę dochodzić nakładów poniesionych przeze mnie na tę nieruchomość od drugiego spadkobiercy gdyż wg aktualnego zapisu w księdze wieczystej, również część przeze mnie rozbudowana weszła w masę spadkową? Czy okres za który mogę dochodzić roszczeń obejmuje moje nakłady przed darowizną w 1988 roku, jak i moje nakłady poniesione po roku 1998 do dnia dzisiejszego?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Odpowiedź na pytanie zależy od zakwalifikowania Pana jako posiadacza samoistnego w dobrej lub w złej wierze. Posiadaczem samoistnym jest osoba, która władając nieruchomością zachowuje się tak, jakby była właścicielem, chociaż tak naprawdę nie ma żadnego tytułu prawnego do nieruchomości (nie jest właścicielem, użytkownikiem, najemcą, dzierżawcą itp.). Posiadacz samoistny w dobrej wierze to ten, który nie mógł zdawać sobie sprawy z tego, że nie ma tytułu prawnego do władania nieruchomością (np. umowa sprzedaży została zawarta z osobą ubezwłasnowolnioną, a w konsekwencji jest nieważna), natomiast posiadacz samoistny w złej wierze władając nieruchomością i zachowując się jak właściciel wie, że nie ma żadnych uprawnień do tej nieruchomości. Zgodnie z art. 226 ustawy Kodeks cywilny samoistny posiadacz w dobrej wierze może żądać zwrotu nakładów koniecznych (czyli wydatków, niezbędnych do utrzymania rzeczy w należytym stanie, umożliwiającym prawidłowe korzystanie z niej, np. remonty i naprawy) o tyle, o ile nie mają pokrycia w korzyściach jakie uzyskał z rzeczy. Zwrotu innych nakładów (czyli nakładów użytecznych, których celem jest ulepszenie rzeczy oraz nakładów zbytkownych, które służą celom luksusu) można żądać o tyle, o ile zwiększają wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi (np. wstawienie nowych okien będzie nakładem użytecznym, jeśli poprzednie okna nadawały się jeszcze do eksploatacji, a zwrot kosztów wstawienia tych okien poniesionych przez posiadacza będzie możliwy, jeśli zwiększyły one wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi). Samoistny posiadacz w złej wierze może żądać jedynie zwrotu nakładów koniecznych (czyli tych niezbędnych, np. wstawienie wybitych okien), i to tylko o tyle, o ile właściciel wzbogaciłby się bezpodstawnie jego kosztem. Samoistny posiadacz w dobrej wierze może zabrać przedmioty, które połączył z rzeczą (np. nowe okna), natomiast w przypadku samoistnego posiadacza w złej wierze, właściciel może przyłączone przedmioty zatrzymać, zwracając samoistnemu posiadaczowi ich wartość i koszt robocizny. Najsilniejszym jednak ograniczeniem w dochodzeniu roszczeń o zwrot nakładów od właściciela jest stosunkowo krótki termin przedawnienia, który wynosi rok od dnia zwrotu rzeczy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Roszczenie posiadacza o zwrot nakładów

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 1
  • 5
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane