Apelacja przy zniesieniu współwłasności

Pytanie:

"Czy jeśli zgadzam się co do podziału nieruchomości przy zniesieniu współwłasności w naturze, a mam zamiar kwestionować nakłady poniesione na tę nieruchomość i co za tym idzie rozliczenie finansowe, mam prawo żądać przekazania tej części nieruchomości, co do której postanowienie nie zostaje zaskarżone, czy muszę czekać na rozpatrzenie przez sąd okręgowy apelacji na część postanowienia, która dotyczy tylko rozliczeń?"

Odpowiedź prawnika: Apelacja przy zniesieniu współwłasności

W postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności uczestnik nie może dochodzić roszczeń z tytułu posiadania rzeczy, chociażby nie były one zgłoszone w postępowaniu o zniesienie współwłasności.

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia przyznającego dotychczasowym współwłaścicielom części lub jednemu z nich całość rzeczy, własność przechodzi na uczestników wskazanych w postanowieniu. Postanowienie uprawomocni się w części dotyczącej przyznania własności rzeczy.   

Postanowienie o zniesieniu współwłasności należy do orzeczeń tzw. niepodzielnych. Z jednej strony oznacza to, że powinno ono obejmować całość przedmiotu podlegającego podziałowi, z drugiej zaś, że ze względu na wzajemne powiązanie i uzależnienie poszczególnych rozstrzygnięć niemożliwa jest ingerencja sądu wyższej instancji w jedno tylko rozstrzygnięcie bez przekształcania innego. W związku z tym jedynie wyjątkowo, gdy jest oczywiste, że uchylenie określonego rozstrzygnięcia nie może mieć wpływu na pozostałe, dopuszczalne jest uchylenie postanowienia działowego tylko w tej kwestii. (tak SN z dnia 7 listopada 1964 r., sygn. III CR 294/64, opubl. w OSNCP 1965/7-8 poz. 130).

W przedstawionym przypadku należałoby uznać, iż kwestie dotyczące rozliczenia nakładów nie mają wpływu na przysądzenie własności i rozstrzygnięcie o spłatach na rzecz pozostałych współwłaścicieli. Postanowienie uprawomocni się więc w części dotyczącej przyznania własności rzeczy. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika