Rozprawa w postępowaniu nieprocesowym

Pytanie:

"Zarządca nieruchomości będącej współwłasnością wyznaczony przez sąd chce podjąć decyzję w sprawie przekraczającej zarząd zwykły (zmiana przeznaczenia części wspólnej). Nie posiada jednak zgody wszystkich współwłaścicieli, w związku z czym występuje z wnioskiem o decyzję do sądu. Czy sąd może na podstawie art. 514 kpc wydać decyzję bez wysłuchania opinii pozostałych współwłaścicieli? Czy współwłaściciele mogą żądać wysłuchania ich przez sąd jako osoby, których podjęta decyzja dotyczy?"

Odpowiedź prawnika: Rozprawa w postępowaniu nieprocesowym

Z wnioskiem do sądu o dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną może wystąpić współwłaściciel lub współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę. Zarządca może wystąpić z takim wnioskiem, jeżeli spełnia te warunki bądź ma udzielone pełnomocnictwo od odpowiedniej liczby współwłaścicieli.

W postępowaniu nieprocesowym, inaczej niż w procesie, regułą jest rozpoznanie bez wyznaczania rozprawy. Obowiązek wyznaczenia rozprawy stanowi wyjątek od zasady i zachodzi tylko wówczas, gdy tak wyraźnie stanowi szczególny przepis ustawy. W innych wypadkach wyznaczenie rozprawy zależy od uznania sądu, przy czym nie może to być uznanie dowolne; trzeba więc przyjąć, że wyznaczenie rozprawy powinno nastąpić zawsze wtedy, gdy przyczyni się to do prawidłowego i bardziej wnikliwego rozpoznania sprawy.

Jednak w przypadku wniosku o dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd wyznaczenie rozprawy jest obligatoryjne na podstawie art. 616 kpc. Jedynie w przypadku, gdy z treści wniosku wynika oczywisty brak uprawnień wnioskodawcy, sąd może, na podstawie art. 514 § 2 kpc, oddalić wniosek na posiedzeniu niejawnym bez wzywania zainteresowanych do udziału w sprawie. Tak więc zarządca nie ma legitymacji do wystąpienia z omawianym wnioskiem, a w razie skutecznego złożenia wniosku przez osobę do tego uprawnioną pozostali współwłaściciele będą wysłuchani na rozprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika