Opłata za drogę konieczną

Pytanie:

"W sądzie odbyła się sprawa w 1960 r. założona przez właściciela naszych działek, chodzi o dojazd do naszych posesji, cytuję wyrok "zasądzić solidarnie na rzecz właściciela tej działki 732 zł tytułem odszkodowania za ustanowienie służebności drogi”. Właściciel, który sprzedawał nam działki przedstawił wyrok nam o tym, że służebność została ustanowiona. Teraz obecny właściciel, który zakupił działkę w sądzie chce uzyskać wyrok, że za drogę musimy płacić miesięcznie i przysądzić płatność miesięczną do 2009 roku następnie po upływie tego terminu ma zamiar domagać się opłat w euro, gdyż ta waluta ma być w tym czasie. Motywuje wyrok tym, że jego działka straciła na wartości, biegły sądowy ocenił to w taki sposób, właściciel, który kupował tą działkę dokładnie wiedział, że jest na działce droga dojazdowa. Czy ta procedura jest zgodna z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Opłata za drogę konieczną

Skoro służebność gruntowa drogi koniecznej została ustanowiona wyrokiem sądu i sąd ten ustalił wynagrodzenie za ustanowienie tejże służebności nowy właściciel nie może domagać się po raz kolejny wynagrodzenia. Dodatkowo, nawet, gdyby sąd w roku 6o-tym o taki wynagrodzeniu nie postanowił, to i tak roszczenie o nie już dawno by się przedawniło (po dziesięciu latach od uprawomocnienia się wyroku). Obecny właściciel nieruchomości obciążonej służebnością argumentuje, jak rozumiemy, że Państwo wiedzieli, że jest służebność i powinni się w związku z tym liczyć z koniecznością zapłaty wynagrodzenia. Naszym zdaniem taki argument nie znajduje podstawa, tym bardziej, że zastosowany w drugą stronę pozwala na następujące stwierdzenie: nabywca nieruchomości obciążonej hipoteką również wiedział o obciążeniu służebnością nieruchomości, którą nabył i nabył ją za cenę uwzględniającą obciążenie służebnością, tzn. tak należałoby liczyć wartość tej nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika