Sprzedaż nieruchomości przez syndyka

Pytanie:

"Została sprzedana nieruchomość przez syndyka masy upadłości przedsiębiorstwa budowlanego na podstawie zatwierdzenia oferty przez postanowienie sądu dla spraw upadłościowych i naprawczych. W księdze wieczystej w dziale IV był wpis: hipoteka kaucyjna w wysokości 7.000.000 na rzecz banku tytułem zabezpieczenia wierzytelności. W akcie notarialnym pełnomocnik syndyka oświadczył, że niezwłocznie po uzyskaniu prawomocnego postanowienia dotyczącego planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży, złoży wniosek do sądu wieczysto-księgowego o wykreślenie hipoteki wpisanej do księgi wieczystej. Właściciel do dnia dzisiejszego nie otrzymał wykreślenia z księgi wieczystej. Pierwszy wniosek został odrzucony, bo pełnomocnik syndyka nie dołączył opłaty skarbowej. Następnie brak było dokumentów z banku. Po wielu próbach kontaktu z syndykiem i pełnomocnikiem właściciel uzyskał informację, że syndyk nie dostarczy dokumentów do sądu. W jaki sposób należy działać, aby uzyskać wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej? Czy wobec braku współpracy syndyka i pełnomocnika istnieje inna prawna możliwość dokonania wykreślenia? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości przez syndyka

Obciążająca nieruchomość hipoteka wygasła na skutek zbycia w toku postępowania upadłościowego. Art. 313 Prawa upadłościowego i naprawczego stanowi, że sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej lub nieujawnionych w ten sposób, lecz zgłoszonych sędziemu-komisarzowi w terminie określonym w art. 51 ust. 1 pkt 5. W miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości wygasłego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej nieruchomości. Skutek ten powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Podstawą do wykreślenia praw, które wygasły na skutek sprzedaży, jest prawomocny plan podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej.

Należy rzecz jasna uzyskać wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Materialną podstawą wykreślenia hipteki będzie umowa sprzedaży nieruchomości sporządzona w formie aktu notarialnego wraz z prawomocnym planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Stosowny wniosek do sądu wieczystoksięgowego może złożyć nabywca nieruchomości, winien on jednak uzyskać odpis planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży wraz ze stwierdzeniem jego prawomocności. Ze stosownym wnioskiem o odpis należy się zwrócić do sądu upadłościowego prowadzącego postępowanie wobec upadłego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika