Sprzedaż nieruchomości w rokowaniach

Pytanie:

"Czy gmina sprzedając nieruchomość w rokowaniach po dwóch przetargach zakończonych wynikiem negatywnym, może ustalić inne niż cena kryteria wyboru oferty (podobnie jak w zamówieniach publicznych)? Jeżeli tak, to czy ta informacja musi być zamieszczona w ogłoszeniu o rokowaniach? Czy też wybór oferenta jest wyłącznie uznaniowy i może zależeć np. od terminu zagospodarowania terenu, przeznaczenia itp.?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości w rokowaniach

Ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje sprzedaż nieruchomości gruntowej przez jednostki samorządu terytorialnego – gminy. Zasadą jest, że sprzedaż taka wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej. Sprzedaż nieruchomości gruntowej następuje w drodze przetargu lub w drodze bezprzetargowej. Warunki zbycia nieruchomości w drodze przetargu obwieszcza się w ogłoszeniu o przetargu. Warunki zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej ustala się w rokowaniach przeprowadzanych z nabywcą. Protokół z przeprowadzonego przetargu oraz protokół z rokowań przy zbyciu w drodze bezprzetargowej stanowią podstawę do zawarcia umowy.

Zasadą jest, że sprzedaż lub oddawanie w użytkowanie wieczyste gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego następuje w drodze przetargu. Procedura przetargowa przez ustalenie jednolitych i podawanych do publicznej wiadomości warunków nabywania nieruchomości zapewnia kontrolę społeczną obrotu, a ponadto umożliwia uzyskanie najwyższej ceny zbywanej nieruchomości bądź najkorzystniejszych warunków zbycia. Zawarcie umowy w drodze rokowań polega na tym, że strony uzgadniają treść poszczególnych postanowień i przez czas trwania rokowań określają istotne postanowienia umowy (w trakcie rokowań strony ustalają kryteria oceny i wyboru danej oferty – na korzystność oferty może mieć znaczenie termin, zagospodarowanie terenu czy jego przeznaczenie). Zawarcie umowy następuje wówczas, gdy strony osiągną porozumienie co do wszystkich składników umowy objętych rokowaniami.

Jeżeli drugi przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, właściwy organ w okresie nie krótszym niż 2 tygodnie, ale nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia jego zamknięcia, może zbyć nieruchomość w drodze rokowań (z ustaleniem innych kryteriów) albo organizować kolejne przetargi.

Trzeba podkreślić, że zakończenie drugiego przetargu wynikiem negatywnym nie obliguje właściwego organu do zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej. Właściwy organ może ogłosić kolejny przetarg, jeżeli uzna, że powstała możliwość zbycia nieruchomości z wykorzystaniem tego trybu. 

Potwierdzenie sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej może być dokonane w zaświadczeniu wydanym przez właściwy organ, będzie nim starosta, gdy przetarg dotyczy nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, a wójt, burmistrz, prezydent, gdy przetarg dotyczy nieruchomości stanowiącej własność samorządową.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Renata 2019-03-05 18:23:00

    Witam 3 lata temu w drodze rokowań nabylam mieszkanie z urzedu miasta . Raty splat wynosza 3000 zloty na 10 lat. W chwili obecnej mija 4 lata od zakupu ,ja na stale wyjechalam do Niemiec i moje mieszkanie w Polsce w tej chwili wynajmuje. Osoba , ktora tam mieszka chce je kupic a mi tez bylo by to teraz najlepszym rozwiązaniem . Dlatego moje pytanie ,czy moge je w tej chwili sprzedac czy tez musze jeszcze czekac. Bede wdzieczna za podpowiedz.Pozdrawiam Renata

  • yoko 2011-10-26 14:35:45

    Witam, mam pytanie dotyczące rokowań na sprzedaż lokalu mieszkalnego jeżeli nie został on sprzedany w drodze przetagowej. Czy istnieje cena minimalna za jaką można nabyć w/w nieruchomość w drodze rokowań? Czy cenę taką ustala sie w trakcie tychże rokowań?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika