Uciążliwe zachowanie się psa sąsiada

Pytanie:

"Mam sąsiada który bezpośrednio przy płocie trzyma psa na łańcuchu, pies bardzo szczeka i załatwia swoje potrzeby bezpośrednio przy płocie. Jest to duży pies a od strony mojej działki w odległości ok. 4 metrów mam taras i obecność psa (dużego) stanowi dużą uciążliwość. Czy można zmusić sąsiada aby dalej uwiązał psa?"

Odpowiedź prawnika: Uciążliwe zachowanie się psa sąsiada

 Zgodnie z art. 144 k.c. właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Dotyczy to takich działań, których skutki przenikają w sposób naturalny na nieruchomość sąsiednią, np. przez wytwarzanie zapachów, wywoływanie hałasów. Co do zasady należy więc przyjąć, że trzymanie groźnego, dużego, szczekającego i załatwiającego swoje potrzeby bezpośrednio przy płocie psa niewątpliwie zakłóca ponad przeciętną miarę możliwość korzystania przez sąsiada z tarasu. Hałas spowodowany ciągłym szczekaniem i zapachy przenikające z nieruchomości na której znajduje się pies są imisjami pośrednimi i materialnymi. W takiej sytuacji można zmusić sąsiada do zaniechania dalszych naruszeń, a więc np. do uwiązania psa dalej od ogrodzenia. Od tego jednak czy takie zachowanie psa można potraktować jako imisję pośrednią będą zależały pewne okoliczności faktyczne np. czy w okolicy na innych nieruchomościach również znajduje się dużo psów czy jest to sytuacja wyjątkowa, czy zachowanie tego konkretnego psa jest rzeczywiście aż tak uciążliwe.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika