Ujawnienie prawa własności w księdze wieczystej

Pytanie:

"Czy wykupując mieszkanie służbowe na własność muszę je wpisać do księgi wieczystej? "

Odpowiedź prawnika: Ujawnienie prawa własności w księdze wieczystej

Celem prowadzenia ksiąg wieczystych jest ustalenie stanu prawnego danej nieruchomości. W pierwszej kolejności wpisowi do takiej księgi podlegają prawa rzeczowe, a więc własność. Jeżeli nieruchomość (mieszkanie służbowe) miała już założoną księgę wieczystą, wykupienie go na własność spowodowało zmianę właściciela tej nieruchomości, a więc niezgodność między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczysej a rzeczywistym stanem prawnym. Innymi słowy nieprawidłowość dotyczy tego kto jest właścicielem nieruchomości.W razie powstania takiej niezgodności osoba, której prawo nie jest wpisane może żądać usunięcia takiej niezgodności. W związku z tym wykupując mieszkanie może Pan zażądać zmiany właściciela w księdze wieczystej. Jeżeli jednak będzie istniała niezgodność między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi będzie rozstrzygała na korzyść tej osoby, która przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi (a więc z osobą ujawnioną jako właściciel) nabędzie własność lub inne prawo rzeczowe. Należy jednak podkreślić, że sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500 do 10.000 zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. W razie ujawnienia prawa własności nieruchomości, grzywny nieuiszczone mogą być umorzone w całości lub części.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika