Umowa ustna nabycia części nieruchomości

Pytanie:

"W styczniu 2004 r. zawarłem ustną umowę w sprawie wykupu 50% nieruchomości, której jestem drugim współwłaścicielem. Została ustalona cena i termin transakcji, jednak bez wpłacania zaliczki. Do dzisiaj druga strona umowy nie wywiązała się z niej. Czy w związku z tym mam prawo dochodzenia wywiązania się z tej umowy? Jeśli tak, to w jaki sposób? "

Odpowiedź prawnika: Umowa ustna nabycia części nieruchomości

Zgodnie z art. 158 kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości winna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Zawarcie umowy winnej formie powoduje, że jest ona bezwzględnie nieważna. Warto przy tym zauważyć, że w polskim prawie umowa zobowiązująca odnosi od razu skutek rozporządzający (chyba że strony wyraźnie to wyłączą). Jeżeli więc strony zawarły umowę sprzedaży albo umowę zobowiązującą do sprzedaży (czyli wyłączyły skutek rozporządzający), to żadna z umów nie jest ważna i nie można żądać jej wykonania. Trochę inaczej sytuacja mogłaby się kształtować, gdyby strony zawarły umowę przedwstępną. Można zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości w dowolnej formie i będzie ona ważna. Jeżeli strona uchyla się od zawarcia umowy definitywnej druga strona ma roszczenie o naprawienie szkody - przysługuje ono zawsze, gdy umowa przedwstępna jest ważna i bezzasadnie nie została wykonana. Nie można natomiast w opisanej sytuacji żądać wywiązania się z umowy, czyli zawarcia umowy sprzedaży. Z uwagi jednak na formę ustną mogą pojawić się problemy dowodowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika