Umowa użyczenia

Pytanie:

"Czy Sąd ma prawo zażądać spisania umowy użyczenia notarialnie? Jaka jest różnica pomiędzy lokalem zamiennym, a lokalem tymczasowym i komu według prawa one przysługują? Czy można rozwiązać umowę użyczenia zawartą na czas nieoznaczony, jeżeli tak, to z jakim wypowiedzeniem? Czy w umowie użyczenia można obciążyć lokatora opłatami eksploatacyjnymi? Jak długi musi być okres zadłużenia żeby móc założyć sprawę w Sądzie oraz jaka jest opłata sądowa rozpoczęcia takiej sprawy? Czy można jakoś zawrzeć w umowie użyczenia poddanie sie egzekucji, żeby uniknąć sprawy sadowej o ewentualny dług?"

Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia

Co do zasady nie ma wymogu zawierania umowy użyczenia w formie aktu notarialnego. Umowę taką można zawrzeć w dowolnej formie. Można w tej umowie zawrzeć postanowienie dotyczące poddania się egzekucji, z tym że wówczas umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Bardzo proszę również o zapoznanie się z treścią następującej odpowiedzi:

Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów przez lokal zamienny należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m2 tej powierzchni. Do takiego lokalu uprawniony jest na przykład lokator w sytuacji kiedy musi opuścić lokal na okres trwania koniecznych napraw i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Ponadto jeśli właściciel wypowiada lokatorowi umowę najmu dlatego, iż zamierza zamieszkać w tym lokalu, powinien mu wówczas dostarczyć lokal zamienny. 

Pomieszczenie tymczasowe powinno posiadać następujące cechy: nadawać się do zamieszkania, posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne, posiadać możliwość ogrzewania, posiadać niezawilgocone przegrody budowlane, zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych. Jeśli w wyroku eksmisyjnym sąd postanowił, że byłemu najemcy nie przysługuje prawo, ani do lokalu socjalnego, ani zamiennego, to eksmisja odbywa się do pomieszczenia tymczasowego. Pomieszczenie to może wskazać także wierzyciel. Nazwa „tymczasowe” bierze się stąd, iż najczęściej takie pomieszczenie nie będzie się nadawało do dłuższego zamieszkiwania.

Jeżeli nie oznaczono czasu trwania umowy, użyczenie gaśnie z chwilą, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. W takiej sytuacji użyczający może żądać natychmiastowego zwrotu rzeczy, bez konieczności uprzedniego wypowiadania umowy użyczenia. W każdym innym wypadku umowy użyczenia zawartej na czas nie oznaczony konieczne jest jej wypowiedzenie, przy czym terminy wypowiedzenia powinny uwzględniać interesy i sytuację obu stron. Gdy przedmiotem użyczenia jest lokal mieszkalny, umowę można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Umowa użyczenia polega na bezpłatnym oddaniu rzeczy do używania. Biorący rzecz do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy. Są to koszty pozwalające na utrzymanie rzeczy w stanie niepogorszonym. Chodzi więc o takie koszty, których poniesienie narzuca niezbędna potrzeba zachowania określonego stanu rzeczy (np. koszty konserwacji, bieżących remontów, drobnych napraw itp.). Ocena które koszty należą do zwykłych kosztów utrzymania rzeczy zależy od konkretnego przypadku oraz cech i właściwości danej rzeczy. Można więc w umowie postanowić, że biorący rzecz do używania będzie ponosił koszty związane z eksploatacją (np. media, czynsz itp.)

Dla przeprowadzenia eksmisji z lokalu nie ma znaczenia czy umowa była zawarta na podstawie umowy najmu czy użyczenia. W każdym przypadku bowiem sąd może zobowiązać do zapewnienia lokatorowi lokalu zastępczego lub pomieszczenia tymczasowego, nawet gdy eksmituje go z lokalu zamiennego, czy pomieszczenia tymczasowego.

Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Pana przedostatnie pytanie, gdyż jest ono niezrozumiałe, choćby z tego względu, że umowa użyczenia polega na bezpłatnym oddaniu rzeczy do używania, więc nie można tu mówić o okresie zadłużenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika