Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Umowa użyczenia na czas nieokreślony

Pytanie: Czy umowę użyczenia mieszkania można zawrzeć na czas nieokreślony? Jaki w tej sytuacji powinien być termin wypowiedzenia? Czy prawo mówi o minimalnym terminie wypowiedzenia, czy strony regulują go dowolnie?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Kodeks cywilny stanowi w art. 710, iż przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Wynika z powyższego, iż nie ma przeszkód, aby zawrzeć umowę użyczenia na czas nieoznaczony. W wypadku, gdy czas trwania umowy został przez strony oznaczony, użyczenie kończy się z upływem tego czasu. Jeżeli natomiast czasu trwania umowy nie oznaczono, użyczenie gaśnie z chwilą, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. Tak określa to kodeks cywilny. W praktyce oznacza to, iż użyczający może żądać natychmiastowego zwrotu rzeczy, bez konieczności uprzedniego wypowiadania umowy użyczenia. Jednak w każdym innym wypadku, gdy nie jest możliwe stwierdzenie kiedy biorący w użyczenie uczynił z zrzeczy użytek odpowiadający umowie (gdy mamy do czynienia z umową użyczenia zawartą na czas nie oznaczony oczywiście) konieczne jest jej wypowiedzenie, przy czym terminy wypowiedzenia powinny uwzględniać interesy i sytuację obu stron. Proszę nadto pamiętać, iż biorący rzecz w używanie może ją zwrócić w każdym czasie, niezależnie od tego, czy czas trwania umowy, a zarazem termin zwrotu został oznaczony czy nie oznaczony. Jeżeli jednak w umowie zastrzeżono, że zwrot rzeczy nie może nastąpić przed upływem określonego terminu albo w ściśle określonych okolicznościach, użyczający zachowa prawo odmowy przyjęcia rzeczy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Umowa użyczenia na czas nieokreślony

  • grzegorz 2017-06-30 20:50:15

    Re: Umowa użyczenia na czas nieokreślony

    może ktoś doradzi-pomoże mam następujący problem mam umowe użyczenia lokalu u dziaka na czas nie określony a ten właśnie wczoraj dał mi wypowiedzenie (żenada rodzina) mieszka w tym samym lokalu co ja z żoną tylko on na piętrze my na parterze ,ja bardzo chętnie sie wyprowadzę ale w lokal zainwestowałem około 10tyś złotych gdyż na początku lokal nie nadawała sie do zamieszkania (trzymał tam sobie jakieś rupiecie) została położona glazura i terakota wymalowane wszystko i położona gładz(ściany były tak krzywe że ci co robili za głowe się złapali odchyły po 50-70cm na ścianach i sufitach)od początku wprowadzenia się zaczął wymyślać przerózne historie dodam że nie utrudniamy mu życia jesteśmy normalnym małżeństwem nie robimy imprez ani nie zakłócamy mu jakoś jego egzystencjii ale do rzeczy my chętnie się wyprowadzimy bo mam dość mieszkania z chamem(delikatne określenie) tylko chcemy odzyskać pieniądze które włożyliśmy w ten lokal ponieważ fizycznie nie możemy tego zabrać przecież nie pozrywam wszystkiego, na wszystko mamy rachunki i faktury co możemy zrobić prosze o pomoc


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 6
  • 4
  • 1
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Tomasz

    ocena usługi:

  • M. Kwiatkowska

    ocena usługi:

    JESTEM zadowolona z uzyskanej opinii.W razie potrzeby z przyjemnoscia skorzystam z Państwa uslug.
  • Barbara

    ocena usługi:

    dziękuję za szybką odpowiedź, jasne wytłumaczenie sprawy i wskazanie dalszych możliwości postępowania.Dziękuję. Polecam Państwa firmę.
  • Szymon

    ocena usługi:

    Pomoc prawna bardzo rzeczowa. Lekki minus jedynie za czas oczekiwania - trochę dłuższy niż 24h :-)
  • Agnieszka

    ocena usługi:

  • Karol

    ocena usługi:

    Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
  • Adam

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
  • Kuba

    ocena usługi:

    Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
  • Basia

    ocena usługi:

    Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
  • Barbara C.

    ocena usługi:

    Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
  • Henryk

    ocena usługi:

    Szybko i konkretna porada - dzięki.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane