Zaliczenie palmtopa do grupy środków trwałych

Pytanie:

"Do jakiej grupy w klasyfikacji środków trwałych zaliczyć palmtop z nawigacją satelitarną samochodową?"

Odpowiedź prawnika: Zaliczenie palmtopa do grupy środków trwałych

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) palmtop z nawigacją satelitarną samochodową należy zaliczyć do grupy 4 (MASZYNY, URZĄDZENIA I APARATY OGÓLNEGO ZASTOSOWANIA), podgrupy 49 (POZOSTAŁE MASZYNY, URZĄDZENIA I APARATY SPECJALIZOWANE I SPECJALNE OGÓLNEGO ZASTOSOWANIA), rodzaj 491 (ZESPOŁY KOMPUTEROWE). Zgodnie bowiem ze wskazanym Rozporządzeniem rodzaj 491 obejmuje maszyny i urządzenia do wprowadzenia, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych, na ogół elektroniczne, określone jako komputery, minikomputery i mikrokomputery oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość.

Na klasyfikację palmtopa do zespołów komputerowych wskazuje się również w literaturze (A. Biedacha, To nie nawigacja, ale odrębny środek trwały, Rzeczpospolita z 29 czerwca 2006 r.). Wspomniany autor wskazuje też na sposób uniknięcia konieczności amortyzacji laptopa z nawigacją satelitarną i możliwość zaliczenia zakupu bezpośrednio w koszty. Gdyby podatnik najpierw kupił palmtop z podstawowym oprogramowaniem i wykorzystywał go w charakterze przenośnego komputera osobistego (urządzenia tego rodzaju kosztują już mniej niż 3500 zł - i mają m.in. funkcję współpracy z urządzeniami GPS), nie byłoby żadnych przeszkód do jednorazowej amortyzacji tego sprzętu  (odpisania w koszty całej ceny jego nabycia). Późniejszy zakup programów / map, których cena jednostkowa nie przekracza 3500 zł, a które umożliwiają wykorzystywanie palmtopa w charakterze samochodowego urządzenia do nawigacji satelitarnej, byłby już wydatkiem, który nie podlega sumowaniu z ceną zakupu palmtopa, lecz stanowi bezpośrednio koszt uzyskania przychodu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika