Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Uprawnienia właściciela nieruchomości obciążonej

Pytanie: Czy właściciel tzw. drogi "koniecznej" (chodzi o drogę wyznaczoną na terenie właściciela, dochodzącą do trzech posesji sąsiadów przez teren jego działki budowlanej i jest to jedyna droga do sąsiadów) może ją: a/sprzedać; b/zażądać opłaty za jej użytkowanie( jednorazowej lub np. miesięcznej); c/ zwrotu podatku płaconego przez właściciela w przeszłości, obecnie i w przyszłości; d/ np. sprzedać wspomnianym sąsiadom, czy wydzierżawić tę drogę) lub e/ sprzedać drogę gminie. Generalnie, co zrobić z drogą "konieczną" za którą właściciel płaci podatki, a z której nie korzysta?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zakładam, że chodzi o uprawnienia właściciela gruntu, przez który prowadzi droga konieczna. Generalnie może on swobodnie rozporządzać swoją własnością. Nie zmienia to w niczym faktu, że ustanowiona służebność drogi koniecznej obciąża grunt, niezależnie od tego kto jest jego właścicielem. Właściciel gruntu obciążonego służebnością co do zasady ma prawo do wynagrodzenia za korzystanie z jego własności. Tyle tylko, że wynagrodzenie to lub zasady jego naliczania powinno być określone przy ustanawianiu służebności, a więc w akcie notarialnym lub w orzeczeniu sądu. Jeśli w dokumentach tych brak stosownych zapisów o wynagrodzeniu to należy przyjąć, że ustanowienie służebności nastąpiło bez wynagrodzenia. Zmiana tego stanu zależy od stwierdzenie czy przy ustanawianiu służebności, nie określono wynagrodzenie czy też określono, że wynagrodzenie nie będzie. W tym pierwszym przypadku właściciel gruntu nadal ma roszczenie o wynagrodzenie i może go dochodzić przed sądem. W tym drugim przypadku musiałby doprowadzić do zmiany poprzednich ustaleń, a to jest nieco kłopotliwe. Treść pytania nasuwa jeszcze podejrzenie, że tzw. droga konieczna może mieć bardziej charakter drogi faktycznie używanej przez sąsiadów niż ustanowionej zgodnie z prawem służebności. W tej sytuacji prawa właściciela nie są w żaden sposób ograniczone i o ile nie naruszy on cudzego posiadania, może drogę zaorać i zagrodzić. W ewentualnych negocjacjach należałoby zatem dążyć do ustanowienia służebności drogi koniecznej. W braku porozumienia właścicielom gruntów sąsiednich służy odpowiednie roszczenie realizowane w drodze procesu sądowego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Uprawnienia właściciela nieruchomości obciążonej

 • Antoni 2012-01-08 12:40:27

  prawo do drogi koniecznej.

  Czy nie mieszkając już w domu rodziców nadal posiadam prawo do korzystania z drogi koniecznej przechodzącej przez grunt sąsiada.

 • erundain 2011-10-06 10:48:05

  Re: Uprawnienia właściciela nieruchomości obciążonej

  Czy właściciel drogi koniecznej może pozostawiać od czasu do czasu samochód na tej drodze? Właściciel posesji władnej nie zamieszkuje swojej posesji, przyjeżdża raz na jakiś czas. robi nam karczrmne awantury o to że na drodze stoi czasem nasz samochod i on wtedy nie może przejechać. dodam, że auto jest przez nas odrazu przestawiane jeżeli on tylko przyjedzie więc może dojechać do swojej posesji.Jeżeli nas nie ma w domu droga nigdy nie jest zastawiona drugim autem. Mam też pytanie o to kto powinien tą drogę odsnieżać, remontować i kosić na niej trawę? Narazie robimy to my właściciele działki obciążonej. Czy z drogi koniecznej mogą korzystać osoby wynajmujące nieruchomość władną od właścicela czy tylko jej należyty właściciel?.W akcie notarialnym apropo służebności drogi zawarte jest,że przejazd i przechód każdemu właścicielowi działki władnej.

 • aga 2011-09-17 19:35:24

  Re: Uprawnienia właściciela nieruchomości obciążonej

  dom sąsiad stoi 40 cm od granicy mojej dzialki sasiad wybił okna na moją stronę potem drzwi wejsciowe .wniósł sprawe o ustanowienie drogi koniecznej na mojej dzialce . czy gdyby sad przznał mu prawo do drogi koniecznej to znaczy że okna moga rowniez wychodzić na moja działke czy w tej sytuacji moę wystąpić do inspektora budowlanego o nakaz zamurowania okien wychodzacych na moja działke


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.