Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ustanowienie hipoteki na udziale w nieruchomości

Pytanie: Nieruchomość z mieszkaniem nabyło 6 osób. Jestem współwłaścicielem 1/6 posesji, którą zamieszkuję z dwoma siostrami. Od 5 lat toczy się postępowanie o dział spadku - nieruchomość nie była obciążona hipoteką. Obecnie został umieszczony wpis o ustanowieniu hipoteki na jednym z udziałów (1/6) w nieruchomości. Co to oznacza dla pozostałych zamieszkujących w nieruchomości współwłaścicieli oraz dla tych, którzy żądają spłaty od zamieszkujących daną posesję? Co może postanowic sąd na rozprawie o dział spadku?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Prawo zezwala na obciążenie hipoteką części nieruchomości, jeżeli stanowi ona udział współwłaściciela (art. 65 ust.2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Odnośnie skutku, jaki wywiera to dla uprawnień pozostałych współwłaścicieli, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieją bowiem sprzeczne ze sobą orzeczenia sądów.

Generalnie przyjmuje się, że w razie podziału nieruchomości wspólnej, w której jeden z udziałów obciążony był hipoteką, wszystkie powstałe w wyniku tego podziału nieruchomości obciążone będą w zakresie, w jakim obciążona była pierwotnie cała nieruchomość (tzw. hipotek łączna). Innymi słowy, jeżeli udział 1/6 nieruchomości jest obciążony hipoteką to po podziale hipoteka ciążyć będzie na 1/6 każdej z nowo powstałych nieruchomości. Skutkować to będzie tym, że wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń z każdej nieruchomości obciążonej hipoteką w wyniku podziału.

Odmienne stanowisko mówi, że jedynie jedna nieruchomość, przypadająca osobie obciążającej swój udział może po podziale zostać obciążona hipoteką. Rozsztrzygając kwestię sąd może oprzeć się na jednym z powyższych stanowisk według własnego uznania.

Sytuacja zmienia się w przypadku, gdy współwłasność nieruchomości wynika ze wspólności majątku spadkowego. Zgodnie z art. 1036 KC spadkobierca może rozporządzać udziałem w przedmiocie należącym do spadku (w tym obciążyć udział w nieruchomości hipoteką) za zgodą pozostałych spadkobierców. Jeżeli, któryś ze spadkobierców zgody nie wyraził, rozporządzenie udziałem jest bezskuteczne wobec niego, jeżeli narusza jego uprawnienia wynikające z przepisów o dziale spadku.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, należy stwierdzić, że w razie podziału nieruchomości (w trakcie postępowaniu o dział spadku), w której jeden z udziałów jest obciążony hipoteką, spadkobiercy, którzy nie wyrazili zgody na takie obciążenie, mogą żądać, aby wobec nich czynność ta nie odnosiła skutku, tj. wydzielone dla nich nieruchomości były wolne od jakichkolwiek obciążeń.

Autor:
Michał Włodarczyk,
Pomaga w sprawach pracowniczych. Specjalista od ubezpieczeń społecznych. Doradza także w sprawach szeroko pojętego prawa cywilnego. Zobacz więcej »

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Ustanowienie hipoteki na udziale w nieruchomości

  • beata 2017-03-04 17:07:57

    Re: Ustanowienie hipoteki na udziale w nieruchomości

    takze czekam na taka odpowiedz. pani Basiu moze zna juz pani odpowiedz na to pytanie ?

  • Basia 2010-11-08 14:34:52

    Re: Ustanowienie hipoteki na udziale

    W moim przypadku : jeden ze spadkobiercow obciazyl hipoteke w czasie trwania podzialu spadku. Po ostatecznym podziale spadku nie otrzymal prawa do nieruchomosci ale jego zadluzenie pozostalo na jego udziale (juz nieistniejacym)jako hipoteka. Jak zdjac te hipoteke? Przeciez to nie moj dlug ani tez dlug spadkodawcy.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 6
  • 2
  • 6
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Tomasz

    ocena usługi:

  • M. Kwiatkowska

    ocena usługi:

    JESTEM zadowolona z uzyskanej opinii.W razie potrzeby z przyjemnoscia skorzystam z Państwa uslug.
  • Barbara

    ocena usługi:

    dziękuję za szybką odpowiedź, jasne wytłumaczenie sprawy i wskazanie dalszych możliwości postępowania.Dziękuję. Polecam Państwa firmę.
  • Szymon

    ocena usługi:

    Pomoc prawna bardzo rzeczowa. Lekki minus jedynie za czas oczekiwania - trochę dłuższy niż 24h :-)
  • Agnieszka

    ocena usługi:

  • Karol

    ocena usługi:

    Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
  • Adam

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
  • Kuba

    ocena usługi:

    Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
  • Basia

    ocena usługi:

    Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
  • Barbara C.

    ocena usługi:

    Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
  • Henryk

    ocena usługi:

    Szybko i konkretna porada - dzięki.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane