Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

Pytanie: Byłem właścicielem 0,6 ha gruntów rolnych. W 2002 dokupiłem w tej samej gminie 1ha i utworzyłem nowe gospodarstwo rolne. Mam razem 1,6 ha. Na zakupionej działce 1 ha w momencie zakupu istniała dzika droga. Zrobili ją okoliczni mieszkańcy, którzy nabywali wcześniej inne działki (dzisiaj już budowlane). Ta dzika droga, której nie ma w planach zagospodarowania przestrzennego znacznie skraca im dojazd do ich posesji. Mieszkańcy mają natomiast ustalony inny dojazd, który zagwarantował im w akcie notarialnym ten kto sprzedawał im działki. Teraz zwrócili się o zalegalizowanie tej dzikiej drogi. Chcę dogadać się z ludźmi, ale nie chcę dołożyć do interesu. Generalnie droga musi mieć 10m szerokości, więc ja stracę dyspozycyjność około 800m2 swojego gruntu. Nie chcę się definitywnie pozbywać tego gruntu, bo mam gospodarstwo. Dodatkowo wydzielenie geodezyjne drogi jako osobnej działki, to konieczność oddania gminie kolejnych 400m2 mojej ziemi na poszerzenie gminnej drogi z innej strony działki. Gdybym sprzedał tym ludziom wydzieloną geodezyjnie drogę to musiałbym zapłacić 10% podatku, bo sprzedaje nieruchomość przed upływem 5 lat. Takie rozwiązanie nie wchodzi więc w grę. Czy mogę więc zatem, w zamian za potwierdzone notarialnie prawo przejazdu i ciągnięcia mediów wziąć od tych ludzi pieniądze? Czy ustanowienie takiego prawa przejazdu rodzi konsekwencje dla gospodarstwa rolnego? Może byłoby jeszcze jakieś inne rozwiązanie.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 145 kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym nie zachodzą okoliczności uzasadniające konieczność ustanowienia służebności drogi koniecznej. Nieruchomości do których biegnie polna droga przez Pana działkę mają zapewniony dostęp do drogi publicznej, zatem ich ewentualne żądanie ustanowienia służebności drogi koniecznej nie powinno zostać uwzględnione. Zapewnienie przejazdu przez Pana nieruchomość jedynie skraca dojazd właścicielom dalszych nieruchomości, a nie umożliwia im w ogóle dostęp do drogi publicznej. Stwierdzić więc należy, iż z prawnego punktu widzenia nie ma Pan obowiązku udostępniania właścicielom działek przejazdu przez Pana nieruchomość. Ewentualne udostępnienie przejazdu uzależnione będzie zatem od Pana zgody. Istnieje więc możliwość zawarcia umowy, na podstawie której właściciele nieruchomości będą mogli korzystać w oznaczonym zakresie z Pana nieruchomości, za odpowiednim wynagrodzeniem. Ustanowienie takiego prawa może wywoływać jedynie konsekwencje faktyczne dla gospodarstwa rolnego (wyłączenie tej części nieruchomości z użytków rolnych, ograniczenie z korzystania z tej części nieruchomości).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

 • aleksandra 2012-10-10 00:21:14

  Re: Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

  Witam. Droga dojazdowa do mojej posesji od przeszło 50 lat przebiegała przez sasiednią nieruchomość,którą jej właścicielka 19 lat temu oddała w zamian za opiekę mojemu krewnemu. Ponieważ ani mój dziadek (brat właścicielki) ani mój ojciec nie uregulowali stanu prawnego, wystąpiłam do sądu o przyznanie mi służebności przez zasiedzenie. Sąd postanowił przyznać mi je, doliczając lata poprzedników. Sąd apelacyjny oddalił postanowienie. Co teraz zrobić? Nie mam innej możliwości dojazdu? Obecny właściciel twierdzi, że naruszam jego prywatność, nie wyraża zgody na drogę. A nabywając nieruchomość, doskonale wiedział, że przecina ją droga dojazdowa do mojej posesji... Proszę o pomoc...


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane