Utwardzenie drogi koniecznej

Pytanie:

"Zgodnie z zapisami w akcie notarialnym dotyczącym kupna działki budowlanej na rzecz mojej nieruchomości ustanowiono służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu pasem o szerokości 5 m wzdłuż granicy działek nr....( 5 działek) a nadto na prawie do przeprowadzenia infrastruktury technicznej pasem o szerokości 2 wzdłuż granicy działek nr... Podczas prac budowlanych powyższy 5 m pas dojazdowy po wpływem jazdy sprzętu oraz warunków pogodowych zniszczył się w sposób uniemożliwiający dojazd do mojej działki. Postanowiłem wzmocnić ten dojazd poprzez nawiezienie gruzu i piasku i utwardzenie nawierzchni. Niestety na pewnym z odcinków praca nie została wykonana, gdyż jeden z właścicieli działki, na której ustanowiona jest służebność, nie wyraził zgody na prace utwardzenia tego pasu 5 m w granicach jego działki. Czy ma do tego prawo? Jeśli nie utwardzę tej nawierzchni może okazać się, że np. przy deszczowej pogodzie nie będę mógł dojechać do mojego domu."

Odpowiedź prawnika: Utwardzenie drogi koniecznej

Podstawowe znaczenie ma w tym przypadku zapis w akcie notarialnym, który ustanawia służebność gruntową. Z zapisu tego powinien wynikać zakres tej służebności. Z przedstawionego zapytania wynika, że przedmiotem i celem ustanowienia tej służebności było ustanowienie prawa przechodu i przejazdu tą drogą. Zniszczenia dokonane wskutek prowadzonych prac i z powodu warunków pogodowych uniemożliwiły prawidłowe wykonywanie tej służebności. Właściciel nieruchomości władnącej może dokonac wszelkich czynności - w zakresie przysługującej mu służebności - aby prawidłowo mógł wykonywać swe uprawnienie. Jeżeli warunkiem prawidłowego korzystania z prawa przechodu i przejazdu jest dokonanie remontu drogi, właściciel nieruchomości obciążonej nie może przeciwstawić się działaniom uprawnionego. Jeżeli więc remont ma na celu doprowadzenie drogi do stanu, w którym mozliwe jest prawidłowe wykonywanie służebności, właściciel nieruchomości obciążonej nie może sprzeciwiać się takiemu remontowi. W związku z powyższym należy stwierdzić, że czynności właściciela nieruchomości obciązonej, polegające na niedopuszczeniu do prac remontowych sprzeciwiają się ustanowionej służebności, są więc sprzeczne z prawem. Właściciel nieuchomości władnącej może w takim przypadku wezwać właściciela nieruchomości obciążonej do umożliwienia mu prawidłowego wykonywania służebności, a w razie braku pozytywnej odpowiedzi, skierować sprawę do sądu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika