Zasiedzenie a dziedziczenie

Pytanie:

"Termin zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę upłynął parę lat temu, za życia spadkodawcy. Czy możliwe jest orzeczenie przez sąd zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę w dacie upływu terminu zasiedzenia, jeszcze za życia spadkodawcy, pomimo faktu, iż już nie żyje? Czy z wnioskiem takim mam wystąpić we własnym imieniu, ale o orzeczenie zasiedzenia na datę za życia spadkodawcy na jego rzecz?"

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie a dziedziczenie

Zasiedzenie następuje z mocy prawa, z upływem ostatniego dnia terminu zasiedzenia. Sąd jedynie potwierdza ten fakt w wydanym przez siebie orzeczeniu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan spadkobiercą osoby, która już zasiedziała nieruchomość - a więc już właściciela nieruchomości. Zgodnie z art. 922 § 1 kc prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób (spadkobierców). Zgodnie z tym przepisem w skład spadku wchodzi m.in. własność nieruchomości nabytej na podstawie zasiedzenia. Orzeczenie sądowe będzie natomiast potwierdzeniem, że własność nieruchomości przysługiwała spadkodawcy (w połączeniu z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku będzie to dowód własności spadkobiercy, który może ujawnić się na podstawie tych dokumentów w księdze wieczystej).

Z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia może Pan wystąpić jako spadkobierca nieruchomości (którą nabył Pan w drodze dziedziczenia) tylko na rzecz spadkodawcy. Wręcz niedopuszczalne byłoby stwierdzenie zasiedzenia na rzecz spadkobiercy, skoro zasiedział ją już spadkodawca - bo nie można stwierdzić zasiedzenia na rzecz właściciela (por. Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 3 listopada 1966 r., sygn. akt III CR 223/66, OSNCP 1967/5 poz. 91).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika