Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wspólność małżeńska a dziedziczenie

Pytanie: Moja mama będąc w związku małżeńskim, zakupiła wraz z ojcem nieruchomość. Sporządzono na tę okoliczność akt notarialny, oraz zbiór złożonych dokumentów dla tej nieruchomości w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Po śmierci ojca przeprowadziłam z mamą stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Sąd wydał postanowienie iż dziedziczymy po 1/2 części spadku. Z Wypisu i wyrysu Wydziału Geodezji mojego miasta wynika, że właścicielem domu i działki jest moja mama w 3/4 części i ja w części 1/4.Geodeta Powiatowy na nasz wniosek wprowadził mnie i mamę w miejsce zmarłego ojca do ewidencji gruntów i budynków. Przy okazji załatwiania jakichś spraw ktoś w urzędzie powiedział mamie, że powinna starać się o zasiedzenie nieruchomości. Kto jest więc właścicielem domu? Czy mama może sprzedać ten dom? Gdzie szukać informacji kto jest teraz właścicielem tego domu? Bo np. wezwanie do zapłaty podatku od nieruchomości Urząd przysyła na nazwisko mojego ojca? Czy jest w takiej sytuacji sens, aby moja mama pisała wniosek do sądu o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości (mieszka tam nieprzerwanie od ponad 20 lat), skoro zakupiła z tatą dom, potwierdziła to aktem notarialnym i robiono zbiór dokumentów w Wydziale Ksiąg Wieczystych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z przedstawionego w pytaniu opisu wynika, że współwłaścicielami domu jest: Pani mama, posiada ona ¾ udziału oraz Pani - posiada Pani ¼ udziału. Nieruchomość zakupiona w trakcie trwania małżeństwa weszła do majątku wspólnego rodziców. Po śmierci taty, wspólności ta ustała i mama stała się współwłaścicielem ½ nieruchomości, zaś ½ nieruchomości podlegała dziedziczeniu (pomiędzy wszystkich spadkobierców). Ponieważ, spadkobiercami była: Pani mama oraz Pani, to udział mamy jako spadkobiercy w nieruchomości wynosił: 1/2*1/2= ¼, a zatem łączenie posiada ona udział: ½ (jako współwłaściciel nieruchomości zakupionej w trakcie trwania małżeństwa) +1/4 (jako spadkobierca), czyli łącznie ¾/ Natomiast ¼ nieruchomości należy do Pani. Nie ma takiej potrzeby, by przeprowadzać postępowanie w sprawie stwierdzenia zasiedzenia. Ażeby zbyć całą nieruchomość, potrzebne będzie działanie zarówno Pani mamy jak również Pani - jako współwłaścicielek. Można również wskazać że w obrocie prawnym decydującą rolę odgrywa wpis do księgi wieczystej. Kwestie te zostały szerzej omówione w Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)
Natomiast fakt, że wezwania do zapłaty podatku od nieruchomości przychodzą na osobę nieżyjącą nie umniejsza wagi wpisom zawartym w księdze wieczystej, lecz świadczy o braku aktualizacji danych w urzędzie. Ewidencja podatkowa nieruchomości zawiera dane o podatnikach i przedmiotach opodatkowania, w szczególności wynikające z informacji i deklaracji składanych przez podatników na podstawie przepisów ustawy oraz przepisów o podatku rolnym i podatku leśnym, danych zawartych w księgach wieczystych, w ewidencji gruntów i budynków oraz innych ewidencjach i rejestrach.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wspólność małżeńska a dziedziczenie

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane