Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wspólność małżeńska a dziedziczenie

Pytanie: Moja mama będąc w związku małżeńskim, zakupiła wraz z ojcem nieruchomość. Sporządzono na tę okoliczność akt notarialny, oraz zbiór złożonych dokumentów dla tej nieruchomości w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Po śmierci ojca przeprowadziłam z mamą stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Sąd wydał postanowienie iż dziedziczymy po 1/2 części spadku. Z Wypisu i wyrysu Wydziału Geodezji mojego miasta wynika, że właścicielem domu i działki jest moja mama w 3/4 części i ja w części 1/4.Geodeta Powiatowy na nasz wniosek wprowadził mnie i mamę w miejsce zmarłego ojca do ewidencji gruntów i budynków. Przy okazji załatwiania jakichś spraw ktoś w urzędzie powiedział mamie, że powinna starać się o zasiedzenie nieruchomości. Kto jest więc właścicielem domu? Czy mama może sprzedać ten dom? Gdzie szukać informacji kto jest teraz właścicielem tego domu? Bo np. wezwanie do zapłaty podatku od nieruchomości Urząd przysyła na nazwisko mojego ojca? Czy jest w takiej sytuacji sens, aby moja mama pisała wniosek do sądu o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości (mieszka tam nieprzerwanie od ponad 20 lat), skoro zakupiła z tatą dom, potwierdziła to aktem notarialnym i robiono zbiór dokumentów w Wydziale Ksiąg Wieczystych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z przedstawionego w pytaniu opisu wynika, że współwłaścicielami domu jest: Pani mama, posiada ona ¾ udziału oraz Pani - posiada Pani ¼ udziału. Nieruchomość zakupiona w trakcie trwania małżeństwa weszła do majątku wspólnego rodziców. Po śmierci taty, wspólności ta ustała i mama stała się współwłaścicielem ½ nieruchomości, zaś ½ nieruchomości podlegała dziedziczeniu (pomiędzy wszystkich spadkobierców). Ponieważ, spadkobiercami była: Pani mama oraz Pani, to udział mamy jako spadkobiercy w nieruchomości wynosił: 1/2*1/2= ¼, a zatem łączenie posiada ona udział: ½ (jako współwłaściciel nieruchomości zakupionej w trakcie trwania małżeństwa) +1/4 (jako spadkobierca), czyli łącznie ¾/ Natomiast ¼ nieruchomości należy do Pani. Nie ma takiej potrzeby, by przeprowadzać postępowanie w sprawie stwierdzenia zasiedzenia. Ażeby zbyć całą nieruchomość, potrzebne będzie działanie zarówno Pani mamy jak również Pani - jako współwłaścicielek. Można również wskazać że w obrocie prawnym decydującą rolę odgrywa wpis do księgi wieczystej. Kwestie te zostały szerzej omówione w Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)
Natomiast fakt, że wezwania do zapłaty podatku od nieruchomości przychodzą na osobę nieżyjącą nie umniejsza wagi wpisom zawartym w księdze wieczystej, lecz świadczy o braku aktualizacji danych w urzędzie. Ewidencja podatkowa nieruchomości zawiera dane o podatnikach i przedmiotach opodatkowania, w szczególności wynikające z informacji i deklaracji składanych przez podatników na podstawie przepisów ustawy oraz przepisów o podatku rolnym i podatku leśnym, danych zawartych w księgach wieczystych, w ewidencji gruntów i budynków oraz innych ewidencjach i rejestrach.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wspólność małżeńska a dziedziczenie

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane