Współwłasność w nieruchomości

Pytanie:

"Mój ojciec jest współwłaścicielem w 1/3 jednej działki budowlanej o powierzchni 700m2, zabudowanej budynkiem mieszkalnym ok. 80m2 i w 1/3 dwóch przylegających do siebie działek budowlanych o powie. 1600m2 na których stoi tylko stodoła, ale jest to bardzo atrakcyjny teren z linią brzegową rzeki. Stodoła stoi jakoś na granicy tych działek. Pozostałe 2/3 zarówno działki zabudowanej domem, jak i działki (składającej się z tych dwóch działek przylegających do siebie) należą do po 1/3 do brata i siostry ojca. W tej chwili jest konflikt, bo Ojciec mieszkał w tym domu i praktycznie sam zajmował się udoskonalaniem, drobnymi remontami w domu. Chciał, żeby się wszyscy złożyli i np. zrobili dach, bo przecieka oraz uporządkowali podwórko. Niestety rodzeństwo Taty nie wykazywało ty zainteresowania, ale chętnie teraz coraz częściej na gotowe przyjeżdżają, ale nie chcą dokładać. Generalnie teraz wszyscy się pokłócili. Powiedzieli, że na tej działce co stoi stodoła wybudują sobie dom, bo oni razem mają 2/3 i Ojciec nie ma nic do gadania. Jakie prawa ma mój Tata, biorąc pod uwagę to, że raczej nie dogadają się w sprawie np. zniesienia współwłasności lub możliwości zrzeczenia się np. udziału w działce z domem, na rzecz udziału działki ze Stodołą? Czy rodzeństwo Ojca może wystawić dom, gdzie chce bez zgody Taty? Czy taka współwłasność w ułamku to określa konkretne miejsce na działce, czyli czy np. Wujek może wejść na działkę i odgrodzić sobie 1/3 bez zgody Taty? Czy z domu każdy z współwłaścicieli może w nieograniczony sposób korzystać? Czy jeśli wujek zrzeknie się swojego udziału na ciotkę i ona teraz będzie miła 2/3 udziału w działce z domem, a Tata tylko 1/3, to czy nadal Tata może tam mieszkać i korzystać z całego domu, a nie np. z 1/3 tego domu, bo np. ciotka wyznaczy mu dostęp tylko do pokoju, a już do kuchni i łazienki nie. Domek jest mały ma tylko dwa pokoje. Czy jeśli np. ciotka i wujek zgodzą się, żeby ojciec sobie wybudował na tek działce z stodołą jakiś domek, a potem znowu się wszyscy pokłócą, to czy wtedy do tego domku co sobie Tata wybudował mają dostęp reszta rodzeństwa? Czy Tata może się zameldować tymczasowo w tym domu mieszkalnym , w którym ma 1/3 bez zgody reszty rodzeństwa? Czy Tata lub rodzeństwo mogą sprzedać lub darować te udziały osobie trzeciej bez zgody reszty? Czy jest tu jakaś zasada pierwokupu?"

Odpowiedź prawnika: Współwłasność w nieruchomości

Zgodnie z kodeksem cywilnym, każdy ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli może żądać zniesienia wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci poprzez przez podziaÅ‚ rzeczy wspólnej, chyba że podziaÅ‚ byÅ‚by sprzeczny z przepisami ustawy lub ze spoÅ‚eczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo Å¼e pociÄ…gaÅ‚by za sobÄ… istotnÄ… zmianÄ™ rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartoÅ›ci. Jeżeli nie można znieść wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci w drodze umownej, można wystÄ…pić ze stosownym wnioskiem do sÄ…du.

WspóÅ‚wÅ‚asność oznacza, że każdy ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli ma uprawnienia do caÅ‚oÅ›ci rzeczy objÄ™tej wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. W braku stosownych uzgodnieÅ„ pomiÄ™dzy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielami, żaden z nich nie może odgrodzić np. poÅ‚owy nieruchomoÅ›ci i pozbawić tym samym posiadania pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli. Oznacza to również, że z caÅ‚ego domu mogÄ… korzystać wszyscy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele (chyba, że inaczej uzgodniono – np. dokonano podziaÅ‚u quoad usum)  Wynika to z zapisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli jest uprawniony do wspóÅ‚posiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje siÄ™ pogodzić ze wspóÅ‚posiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli. Do rozporzÄ…dzania rzeczÄ… wspólnÄ… oraz do innych czynnoÅ›ci, które przekraczajÄ… zakres zwykÅ‚ego zarzÄ…du, potrzebna jest zgoda wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli. W braku takiej zgody wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele, których udziaÅ‚y wynoszÄ… co najmniej poÅ‚owÄ™, mogÄ… żądać rozstrzygniÄ™cia przez sÄ…d, który orzeknie majÄ…c na wzglÄ™dzie cel zamierzonej czynnoÅ›ci oraz interesy wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli.

W zwiÄ…zku z powyższym, rodzeÅ„stwo może sprzedać swoje udziaÅ‚y w nieruchomoÅ›ci, nie może jednak sprzedać caÅ‚ego budynku stanowiÄ…cego wspóÅ‚wÅ‚asność nie tylko rodzeÅ„stwa taty (chyba, że uzyska zgodÄ™ sÄ…du). Również tato może rozporzÄ…dzić swoim udziaÅ‚em, np. darować go innej osobie. Prawo pierwokupu dotyczy sytuacji sprzedaży udziaÅ‚u w nieruchomoÅ›ci rolnej jeżeli tym wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielom, którzy prowadzÄ… gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciel prowadzÄ…cy jednoczeÅ›nie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udziaÅ‚ we wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcÄ… jest inny wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciel lub osoba, która dziedziczyÅ‚aby gospodarstwo po sprzedawcy.

 

Dom wystawiony na gruncie stanowiÄ…cym wspóÅ‚wÅ‚asność bÄ™dzie stanowiÅ‚ również wspóÅ‚wÅ‚asność, co w przyszÅ‚oÅ›ci może rodzić konflikty (wprawdzie można zawrzeć umowÄ™ podziaÅ‚u do używania (quoad usum), w której wskaże siÄ™, że domek bÄ™dzie użytkowany prze jednego ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli, jednakże umowa taka nie jest tak stabilna jak prawo wÅ‚asnoÅ›ci, można żądać jej zmiany).Przy zameldowaniu na pobyt staÅ‚y lub czasowy trwajÄ…cy ponad 3 miesiÄ…ce należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgÅ‚aszajÄ…cej pobyt staÅ‚y lub czasowy trwajÄ…cy ponad 3 miesiÄ…ce, dokonane przez wÅ‚aÅ›ciciela lub inny podmiot dysponujÄ…cy tytuÅ‚em prawnym do lokalu, oraz, do wglÄ…du, dokument potwierdzajÄ…cy tytuÅ‚ prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzajÄ…cym tytuÅ‚ prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z ksiÄ™gi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sÄ…du lub inny dokument poÅ›wiadczajÄ…cy tytuÅ‚ prawny do lokalu. Zameldowanie w lokalu sÅ‚uży wyÅ‚Ä…cznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.

WiÄ™cej informacji na temat wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci znajduje siÄ™ w poradzie: Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • natalia 2013-04-06 16:50:44

    witam mam poważny problem :(napisze w skrócie szybkim !! od kilku lat mieszkam z dziadkami ponieważ nie miałam warunków żeby mieszkać z rodzicami ale byłam u nich zameldowana poniewaz rodzice chcieli z pracy otrzymywac na mnie pieniądze, z powodu długów teraz musza się wyprowadzić a ja musze się wymeldować od nich problem w tym że mój dziadek jest współwłaścicielem czy on mnie może zameldować i mojego synka ????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika