Wybudowanie domu na nie swojej nieruchomości

Pytanie:

"Czy przez samoistne posiadanie w dobrej wierze (w rozumieniu art. 231 KC) można uznać przypadek, kiedy nabywam w spadku dom, który częściowo stoi na działce sąsiada. Do momentu weryfikacji map geodezyjnych i KW byłem przekonany, że dom stoi całkowicie na mojej działce, ponieważ 25 lat temu rodzice dokonali częściowej zamiany działek z sąsiadem. Niestety nie potwierdzili tego notarialnie. Są natomiast protokoły graniczne i mapki potwierdzone podpisami sąsiada i geodety."

Odpowiedź prawnika: Wybudowanie domu na nie swojej nieruchomości

Wspomniany w pytaniu art. 231 kodeksu cywilnego stanowi, iż samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z powyższym przepisem, takie roszczenie o przeniesienie własności zajętej pod budowę działki przysługuje tylko samoistnemu posiadaczowi, który dokonał budowy. Samoistnym posiadaczem jest np. ten, kto uzyskał władanie nieruchomością na podstawie nieformalnej umowy mającej na celu przeniesienie własności nieruchomości. Dla przedstawionego stanu faktyznego istotne jest uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 6 grudnia 1991 r., III CZP 108/91, w której tezie stwierdzono: "Osoba, która weszła w posiadanie nieruchomości na podstawie umowy mającej na celu przeniesienie własności, zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego, nie jest samoistnym posiadaczem w dobrej wierze". Wynika to z tego, iż dobra wiara jest rozumiana jako usprawiedliwione przekonanie posiadacza, że przysługuje mu wykonywane przezeń prawo.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika