Wykazanie prawa do lokalu a księga wieczysta

Pytanie:

"Jestem właścicielem mieszkania (jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe), dla którego nie została założona księga wieczysta. Księga wieczysta istnieje dla całego budynku, w którym znajduje się lokal. Jedynym dokumentem, jaki posiadam jest akt notarialny potwierdzający otrzymanie przeze mnie tegoż mieszkania jako darowizny. Czy muszę założyć księgę wieczystą dla mojego mieszkania, żeby udokumentować np. w pozwie sądowym, że jestem właścicielem, czy też sam akt notarialny wystarczy? "

Odpowiedź prawnika: Wykazanie prawa do lokalu a księga wieczysta

Osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie ma obowiązku założenia księgi wieczystej dla rzeczonego lokalu, aby wykazać posiadanie tytułu prawnego do tego lokalu. Tytuł prawny do lokalu zaświadcza bowiem umowa darowizny, o której mowa w pytaniu, sporządzona w formie aktu notarialnego, która przeniosła prawo na nabywcę. Warto pamiętać, że w myśl art. 248 par. 1 kodeksu cywilnego do zmiany treści ograniczonego prawa rzeczowego (a prawem takim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) potrzebna jest umowa między uprawnionym a właścicielem rzeczy obciążonej, a jeżeli prawo było ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi. Podobnie jest z przeniesieniem tego prawa. Wpis do księgi wieczystej jest wymagany jedynie wówczas, gdy prawo było uprzednio ujawnione w księdze wieczystej. Stąd przy wszelkich okazjach, także w wypadku wszczęcia postępowania sądowego dokumentem zaświadczającym o tytule prawnym pytającego do lokalu spółdzielczego będzie umowa darowizny. Należy jednakowoż dodać, że założenie księgi wieczystej dla przedmiotowego lokalu jest wskazane i celowe. Księgi wieczyste służą bowiem co do zasady zapewnieniu trwałości, stabilności i bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami oraz uporządkowaniu stanu prawnego nieruchomości.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika