Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

Pytanie: Czy po naruszeniu posiadania samoistny posiadacz nieruchomości może żądać od policji przywrócenia stanu czy musi sam ten stan przywrócić samodzielnie?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Posiadaczem samoistnym rzeczy jest osoba, która nią faktycznie włada jak właściciel. Nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Oznacza to, że nawet jeżeli osoba, która "wytrąciła" Pana z posiadania, działała bez tytułu prawnego i pozbawiła Pana posiadania w złej wierze, nie może Pan samowolnie odebrać jej posiadania. Zakaz taki został ustanowiony w interesie porządku publicznego. Zakaz ten jest bezwzględny i generalny i dotyczy samowolnego naruszania, tzn. naruszeń, do dokonania których naruszyciel nie miał uprawnienia. Odnośnie wytrącenia z posiadania nieruchomości, posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni. Jednakże, aby móc przywrócić stan poprzedni należy działać niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przez inną osobę (to znaczy bezpośrednio po naruszeniu posiadania), a ponadto posiadaczowi nie wolno stosować przy tym przemocy względem osoby naruszającej posiadanie. Posiadaczowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem. A zatem powinien Pan się zwrócić do sądu z pozwem przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie o przywrócenie stanu poprzedniego. Pozew należy złożyć do sądu rejonowego (bez względu na wartość przedmiotu sporu), a miejscowo wyłącznie właściwy w sprawie o posiadanie nieruchomości będzie sąd miejsca jej położenia. W sprawach o naruszenie posiadania sąd bada jedynie ostatni stan posiadania i fakt jego naruszenia, nie rozpoznając samego prawa ani dobrej wiary pozwanego. Należy pamiętać, że roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia. Jeżeli w wyniku postępowania sąd przywróci Panu utracone posiadanie to takie przywrócone posiadanie poczytuje się za nie przerwane.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

 • Jan Hołub 2013-12-16 06:29:21

  Re: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

  Podczas pośrednictwa urzędu w zamianie mieszkania własnościowego na lokal komunalny, wydano wadliwą decyzję, która to spowodowała powstanie aż 9 letniego postepowania administracyjnego z rażącym naruszeniem prawa o przewlekłości w wyniku którego mieszkanie komunalne przestało być lokalem komunalnym gdyż nieruchomość została zwrócona spadkobiercom. To spowodowało, że utraciłem możliwość zajęcia i zasiedlenia oraz wykupienia na własność tego mieszkania a moje mieszkanie własnosciowe 9 lat temu oddałem, tj. zgodnie z wydaną decyzją w terminie 1 miesiaca. Obecnie jakie mam prawa do przywrócenia stanu posiadania, tj. odzyskania mojego w/w mieszkania własnościowego lub zwrot jego wartości od urzędu ?.

 • Hanna Uljasz 2013-03-27 22:54:24

  Re: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

  Witam serdecznie, Mam wiele do napisania ale nie mogę zanudzać,zostałam wymeldowana na bruk z domu rodzinnego przez byłą bartową. Brat mój zginął tragicznie w miejscu gdzie mieszkałam i byłam zameldowana ja i moje dzieci.To był mój dom rodzinny,nie posiadam mieszkania i mam trudną sytuację materialną.Nie mamy gdzie mieszkać i dlatego walczymy. Spadek ustawowo odziedziczyła małoletnia bratanica, z czego prawnym opiekunem jest jej matka a moja była bratowa. Zostałam wymeldowana oczywiście odwołałam się do Wojewody i teraz mam 30 dni do Sądu Administracyjnego. Byłam już u Pani Rzecznik Praw Obywatelskich. Proszę o poradę i pomoc . Z poważaniem, Hanna Uljasz tel.607558492

 • slawek 2011-05-06 18:27:57

  Re: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego??

  witam. moje pytanie jest nastepujace i po krotce historia z ktora mam problem. pewien czas temu oddałem nawigacje do naprawy aby wymieniono wejście USB. nawigacja była sprawna przy oddawaniu. Po 2 miesiącach zwlekania sprawy przez punkt serwisowy okazało się że nawigacja została całkowicie uszkodzona do stanu ze się w ogolę nie włącza. Na kartce która otrzymałem od nich zostało napisane wymiana USB. Nawigacji nie odebrałem proszę o poradę bo nie wiem co robić. Z góry dziękuje.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane