Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

Pytanie: Czy po naruszeniu posiadania samoistny posiadacz nieruchomości może żądać od policji przywrócenia stanu czy musi sam ten stan przywrócić samodzielnie?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Posiadaczem samoistnym rzeczy jest osoba, która nią faktycznie włada jak właściciel. Nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Oznacza to, że nawet jeżeli osoba, która "wytrąciła" Pana z posiadania, działała bez tytułu prawnego i pozbawiła Pana posiadania w złej wierze, nie może Pan samowolnie odebrać jej posiadania. Zakaz taki został ustanowiony w interesie porządku publicznego. Zakaz ten jest bezwzględny i generalny i dotyczy samowolnego naruszania, tzn. naruszeń, do dokonania których naruszyciel nie miał uprawnienia. Odnośnie wytrącenia z posiadania nieruchomości, posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni. Jednakże, aby móc przywrócić stan poprzedni należy działać niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przez inną osobę (to znaczy bezpośrednio po naruszeniu posiadania), a ponadto posiadaczowi nie wolno stosować przy tym przemocy względem osoby naruszającej posiadanie. Posiadaczowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem. A zatem powinien Pan się zwrócić do sądu z pozwem przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie o przywrócenie stanu poprzedniego. Pozew należy złożyć do sądu rejonowego (bez względu na wartość przedmiotu sporu), a miejscowo wyłącznie właściwy w sprawie o posiadanie nieruchomości będzie sąd miejsca jej położenia. W sprawach o naruszenie posiadania sąd bada jedynie ostatni stan posiadania i fakt jego naruszenia, nie rozpoznając samego prawa ani dobrej wiary pozwanego. Należy pamiętać, że roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia. Jeżeli w wyniku postępowania sąd przywróci Panu utracone posiadanie to takie przywrócone posiadanie poczytuje się za nie przerwane.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

 • Jan Hołub 2013-12-16 06:29:21

  Re: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

  Podczas pośrednictwa urzędu w zamianie mieszkania własnościowego na lokal komunalny, wydano wadliwą decyzję, która to spowodowała powstanie aż 9 letniego postepowania administracyjnego z rażącym naruszeniem prawa o przewlekłości w wyniku którego mieszkanie komunalne przestało być lokalem komunalnym gdyż nieruchomość została zwrócona spadkobiercom. To spowodowało, że utraciłem możliwość zajęcia i zasiedlenia oraz wykupienia na własność tego mieszkania a moje mieszkanie własnosciowe 9 lat temu oddałem, tj. zgodnie z wydaną decyzją w terminie 1 miesiaca. Obecnie jakie mam prawa do przywrócenia stanu posiadania, tj. odzyskania mojego w/w mieszkania własnościowego lub zwrot jego wartości od urzędu ?.

 • Hanna Uljasz 2013-03-27 22:54:24

  Re: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego

  Witam serdecznie, Mam wiele do napisania ale nie mogę zanudzać,zostałam wymeldowana na bruk z domu rodzinnego przez byłą bartową. Brat mój zginął tragicznie w miejscu gdzie mieszkałam i byłam zameldowana ja i moje dzieci.To był mój dom rodzinny,nie posiadam mieszkania i mam trudną sytuację materialną.Nie mamy gdzie mieszkać i dlatego walczymy. Spadek ustawowo odziedziczyła małoletnia bratanica, z czego prawnym opiekunem jest jej matka a moja była bratowa. Zostałam wymeldowana oczywiście odwołałam się do Wojewody i teraz mam 30 dni do Sądu Administracyjnego. Byłam już u Pani Rzecznik Praw Obywatelskich. Proszę o poradę i pomoc . Z poważaniem, Hanna Uljasz tel.607558492

 • slawek 2011-05-06 18:27:57

  Re: Żądanie przywrócenia stanu poprzedniego??

  witam. moje pytanie jest nastepujace i po krotce historia z ktora mam problem. pewien czas temu oddałem nawigacje do naprawy aby wymieniono wejście USB. nawigacja była sprawna przy oddawaniu. Po 2 miesiącach zwlekania sprawy przez punkt serwisowy okazało się że nawigacja została całkowicie uszkodzona do stanu ze się w ogolę nie włącza. Na kartce która otrzymałem od nich zostało napisane wymiana USB. Nawigacji nie odebrałem proszę o poradę bo nie wiem co robić. Z góry dziękuje.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Jozef

  ocena usługi:

 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Beata Jaroslawska

  ocena usługi:

  Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
 • Marta

  ocena usługi:

  Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
 • teti50

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
 • Renata

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
 • Zdzisława

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
 • Paweł

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane