Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Pytanie: Czy mogę dochodzić zadośćuczynienia za cierpienia z powodu obrażeń w wypadku drogowym. Doznałem obrażenia kręgosłupa. Po 6 dniach zostałem wypisany ze szpitala. Na dzień dzisiejszy nie mam uszczerbku na zdrowiu. Jak zabezpieczyć swoje prawa do dochodzenia odszkodowania za ewentualne w przyszłości ujawnione następstwa zdarzenia? W jakim procesie dochodzić powyższego (w procesie cywilnym czy karnym) przeciwko kierowcy? Czy muszę wystąpić jako oskarżyciel posiłkowy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w procesie karnym istnieje wówczas, gdy sprawca szkody wyrządzając ją dopuścił się przestępstwa. W takich sytuacjach pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne. W takim przypadku nie ma potrzeby występowania w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. W każdym przypadku pokrzywdzony może jednak dochodzić swoich roszczeń w postepowaniu cywilnym. Pragnie Pan uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Należy w takim przypadku wnieść do sądu pozew o zadośćuczynienie. Doznał Pan także konkretnej szkody leżąc w szpitalu i np. tracąc należne Panu zarobki. Roszczenia z tego tytułu ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiazanej do jej naprawienia, a w każdym wypadku po upływie 10 lat od dnia powstania szkody. Wychodząc naprzciwko sytuacjom życiowym, w których ujawnienie się szkody może nastąpić po dłuższym czasie, orzecznictwo sformuowało zasadę, zgodnie z którą przytoczenie w powództwie mozliwości powstania szkody w przyszłości powoduje, że przerwa spowodowana wytoczeniem powództwa odnosi sie także do roszczeń, które moga byc wysuwane w przyszłości, a wynikających z doznanej szkody. Tak m.in. orzekł SN w uchwale z 21 maja 1981r, w której stwierdził, że: " wytoczenie powództwa o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym przerywa bieg dziesięcioletnich terminów przedawnienia przewidzianych w art. 442 k.c. także co do roszczeń przyszłych, nie objętych żądaniami pozwu, jeżeli możliwość ich powstania w przyszłości wynika z faktów przytoczonych przez powoda. W orzecznictwie ugruntował się także pogląd, wykształcony jeszcze pod rządem przepisów poprzedzających wejście w życie kodeksu cywilnego, że warunkiem przerwania biegu przedawnienia jest objęcie twierdzeniami pozwu istotnych elementów usprawiedliwiających te roszczenia. W pozwie powinien więc Pan wyraźnie zaznaczyć o możliwości powstania roszczeń wynikających z wypadku samochodowego w przyszłości.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

  • ELZBIETA WOLAN 2014-12-05 02:02:20

    Re: Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

    WITAM ... CHCE DOCHODZIC W SĄDZIE O ZADOSCUCZYNIENIE ZA DOZNANA MI KRZYWDE USZKODZENIE MOJEGO CIAŁA BŁAD LEKARSKI . 30PARE LAT TEMU ZOSTAŁY MI PRZECIWTE DROGI ZÓŁCIOWE DO TEJ PORY CIERPIE MAM DRENY Z POWODU POWIKŁAN . ZADOSCUCZYNIENIE Z ARTUKUŁU NARUSZENIA DÓBR OSOBISTYCH A TEN ARTYKUŁ NIGDY SIE NIE PRZEDAWNIA MAM KALECTWO DRÓG ZÓŁCIOWYCH PROTEZE Z CZEGO SA POWIKŁANIA. ZA WSZYSTKO MUSZE PŁACIC OPATRUNKI LEKI DOJAZDY DO LEKARZY ITD.JESTEM ZADŁUZONA W BANKACH NIE MAM Z CZEGO OPŁACAC ZA MIESZKANIE GROZI MI EKSMISJA Z POWODU ZADLUZEN . NIE JESTEM W STANIE PRACOWAC MAM PRZYZNANA GRUPE INWALIDZKA CAŁKOWICIE NIEZDOLNA DO PRACY.NIE WIEM OD CZEGO MAM ZACZĄC . BARDZO PROSZE O POMOC ALE ZAZNACZAM NIEMAM PIENIEDZY NA NIC ,ANI NA OPŁACENIE PORADY . Z GÓRY BARDZO DZIEKUJE . Z POWAZANIEM ELAZBIETA WOLAN


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 0
  • 2
  • 8
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Janusz

    ocena usługi:

    Dwukrotnie skorzystałem z usług e-prawnik i jestem nie tylko zadowolony ale i mądrzejszy, gdyż opinie takie b.mi pomogły w uniknięciu życiowego błędu - chociaż na co dzień czytam wszystko co dotyczy zmian w prawie ale zawsze profesjonalna porada e-prawnika jest absolutnym pewnikiem nieomylności, dlatego zachęcam każdego zastanawiającego się czy warto skorzystac z opinii e-prawnik, bo WARTO - nie żałuj pieniędzy na obronę siebie przed trudnymi życiowymi sytuacjami w które się wplątałeś a których chciałbys uniknąć do oceny swojej sytuacji, bo później może być już nie tylko drożej ale i gorzej. Pozdrawiam Janusz
  • wladyslawa

    ocena usługi:

    Polecam wszystko na 5
  • aśka28

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalna pomoc polecam :)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane