Zamieszczenie przeprosin przez osobę, która naruszyła dobra osobiste drugiego człowieka

Pytanie:

"W jakiej formie powinny zostać zamieszczone przeprosiny przez osobę, która naruszyła dobra osobiste drugiego człowieka?"

Odpowiedź prawnika: Zamieszczenie przeprosin przez osobę, która naruszyła dobra osobiste drugiego człowieka

Składanie oświadczenia będzie niewątpliwie występowało z reguły w przypadkach naruszenia takich dóbr, jak godność, cześć, nietykalność itp. Oświadczenie w tych sprawach może być różne zarówno co do treści, jak i formy. Może ono np. zawierać odwołanie określonych zarzutów, przeproszenie, wyrażenie ubolewania. Gdy chodzi o formę oświadczenia, to wiąże się ona najczęściej z okolicznościami, w jakich doszło do naruszenia dobra osobistego. Jeżeli do naruszenia doszło na łamach prasy, to i oświadczenie powinno być zamieszczone w prasie, jeżeli na zebraniu pracowników, to najwłaściwszą formą przeproszenia będzie z reguły przeproszenie na zebraniu (tak Stanisław Dmowski w: Dmowski Stanisław, Rudnicki Stanisław Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 556). Przeprosiny w żadnej mierze nie są zarezerwowane tylko dla osób publicznych.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika