Zasiedzenie udziału

Pytanie:

"Babcia moja zarządzała przez 45 lat kamienicą, a po jej śmierci od 1993 roku zarządzam ja i jestem również współwłaścicielem. Czy mogę zasiedzenie po innych współwłaścicielach większościowych od razu robić na siebie czy muszę najpierw na babcię? Współwłaścicieli tych nie ma chyba w kraju i jak dotąd się nie ujawnili. Co musze w takiej sprawie zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie udziału

Zgodnie z kodeksem cywilnym posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. W takim wypadku nabywa własność dopiero po upływie lat trzydziestu. Podstawową przesłanką zasiedzenia jest posiadanie samoistne. Posiadaczem samoistnym rzeczy jest ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel. Natomiast ten kto rzeczą włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca, lub mający inne prawo, z którym wiąże się określone władztwo nad rzeczą jest posiadaczem zależnym. Z kolei ten kto rzeczą włada za kogo innego, nie jest posiadaczem lecz dzierżycielem. Zarówno dzierżyciel jak i posiadacz zależny nie mogą nabyć własności nieruchomości przez zasiedzenie, gdyż nie władają rzeczą jak właściciel. Swój tytuł do władztwa czerpią od posiadacza samoistnego. W przedstawionym stanie faktycznym mowa jest o zarządzie nieruchomością. Zarząd może być wykonywany w imieniu własnym i na własną rzecz lub w imieniu osób trzecich i na ich rzecz. Jeżeli więc włada Pan nieruchomością w imieniu własnym, tak jakby to Pan był właścicielem całej kamienicy, wówczas jako posiadacz samoistny mógłby Pan zasiedzieć przedmiotową nieruchomość. Jeżeli zaś zarządza Pan nieruchomością w imieniu wszystkich współwłaścicieli, reprezentując ogół właścicieli, wówczas nie będzie Pan mógł nabyć własności przez zasiedzenie, ponieważ brak będzie podstawowej przesłanki zasiedzenia – posiadania samoistnego. Te same rozważania należy odnieść do posiadania nieruchomości przez Pana babcię. Kolejnym aspektem jest możliwość doliczenia do posiadania, czasu posiadania swego poprzednika. W przypadku dziedziczenia, spadkobierca może doliczyć do swego posiadania okres posiadania samoistnego spadkodawcy. Konieczne jest jednak, aby spadkodawca posiadał rzecz jako posiadacz samoistny. Przyjmuje się również, iż jest możliwe zasiedzenie udziałów w prawie własności przez współwłaściciela. Konieczne jest jednak w takim wypadku, aby współwłaściciel posiadał całą nieruchomość jak posiadacz samoistny a więc jak jedyny właściciel. Reasumując, należy podkreślić, iż zasiedzenie własności nieruchomości, w części w której nie jest Pan współwłaścicielem możliwe jest jedynie wówczas, jeżeli włada Pan nieruchomością jako posiadacz samoistny - jak jedyny właściciel. Jeżeli Pana babcia władała całą nieruchomością jako posiadacz samoistny, a nie jak dzierżyciel lub posiadacz zależny, wówczas do własnego czasu posiadania może Pan doliczyć okres, przez który posiadała nieruchomość Pana babcia. Jeżeli wszystkie powyższe warunki zostały spełnione, może złożyć Pan wniosek o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika